Dać, ale inaczej

– Polski Ład, o którym tak wiele ostatnio słyszymy, składa się raczej z pytań niż z odpowiedzi. Tak wiele w nim gwiazdek, przypisów i załączników dodanych drobnym drukiem, z których wynika jedno: że zapłacimy wyższe podatki! – oceniają niedawno ogłoszony rządowy plan gospodarczy politycy Polskiego Stronnictwa Ludowego, europoseł Krzysztof Hetman i poseł Jan Łopata, którzy w ubiegłym tygodniu zaprezentowali w Lublinie „Plan dla Polski” autorstwa PSL.

Zabrać rencistom

– Dotychczasowa strategia PiS-u miała polegać na rozdawaniu pieniędzy, natomiast Nowy Ład zmienia ją o tyle, że teraz PiS będzie pieniądze obywatelom zabierać, a oddawać je tylko wybranym – krytykował lider lubelskiego PSL, Krzysztof Hetman. Zdaniem ludowców w pomysłach rządowych brakuje prawdziwych impulsów rozwojowych, a ponadto nie ma pomysłu jak „zdrowy system ochrony zdrowia uczynić dostępnym dla Polaków”. I właśnie na polityce zdrowotnej, a raczej na jej krytyce skupili się działacze PSL podczas swojej konferencji prasowej.

– Nie należy środków na zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia szukać w kieszeni przedsiębiorców, skoro są niewykorzystywane środki publiczne, jak np. 15 mld zł z 2-procentowej składki rentowej – wyliczał poseł Jan Łopata zaznaczając, że pieniądze można łatwo przekierować, skoro po zaostrzeniu kontroli rent z dawnej grupy 2 milionów pozostało niespełna 700 tysięcy rencistów.

PSL proponuje również odpis od podatku za leczenie w prywatnych placówkach służby zdrowia.

– Społeczeństwo łoży dodatkowe nakłady na odpłatność leczenia w prywatnych gabinetach lekarskich, a niemal wszystkie gabinety ginekologiczne i stomatologiczne są dzisiaj prywatne. Proponujemy, aby każdy pacjent, który poniósł takie wydatki mógł sobie odpisać od podatku do tysiąca złotych w ciągu roku – wyjaśniał Łopata.

Dobrowolny ZUS i „Własny kąt”

Działacze przypomnieli również o pomysłach PSL na własne M dla młodych, czyli programie „Własny kąt”, zakładającym 75 tys. zł dopłaty państwa do zakupu własnego mieszkania oraz programie „Dobrowolny ZUS” dla przedsiębiorców. – Jeśli cię stać, masz odpowiednie dochody – to go płacisz. Jeżeli wpadłeś w jakiekolwiek „turbulencje”, nie musisz tego ZUS-u płacić, ale możesz go zawiesić na taki czas, jaki uważasz za stosowny – wyjaśniał Hetman. Kluczowe zdaniem polityków PSL jest również zamrożenie wszelkich podwyżek danin publicznych na okres 24 miesięcy od zakończenia pandemii. Jak w tej sytuacji zasypać powstałą w czasie pandemii olbrzymią dziurę w finansach państwa ludowcy nie wyjaśnili.

O proponowanym przez siebie cudzie ekonomicznym ludowcy mają teraz gorąco dyskutować na webinariach, a także zarządach i zjazdach, których intensywny powrót równocześnie zapowiedzieli. TAK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here