Jak nie dać się oszukać, kupując auto przez portale ogłoszeniowe?

Odkąd ogłoszenia o sprzedaży samochodów można dodawać także na licznych portalach online, popularność poszukiwania pojazdów właśnie w ten sposób poszła w górę. Z drugiej jednak strony pojawiły się też problemy – przez ogłoszenia można również natknąć się na nieuczciwych sprzedających. Jak nie dać się oszukać?

Gdy zamierzasz kupić samochód od prywatnego sprzedającego albo też od firmy zajmującej się handlem używanymi pojazdami, w takim przypadku zawsze musisz do każdej oferty podchodzić z dystansem – ryzyko kupna auta, które nie odpowiada zapisom w ofercie, jest dość wysokie. Podpowiadamy, jakie informacje oraz sytuacje powinny zapalić w twojej głowie czerwoną lampkę.

1. Podejrzanie niska cena

Przede wszystkim unikaj tych ogłoszeń, w których samochód ma bardzo niską, wręcz podejrzaną cenę w stosunku do innych aut tej samej marki, modelu, rocznika, silnika i wersji wyposażeniowej. Najczęściej w takiej sytuacji realna wartość samochodu jest znacznie niższa, ponieważ jego stan w rzeczywistości jest gorszy niż opisywany.

2. Uważaj, komu wpłacasz zaliczkę

Jeżeli sprzedający chce, abyś wpłacił mu zaliczkę jeszcze przed zobaczeniem pojazdu, w takim przypadku omijaj ofertę szerokim łukiem.

3. Sprawdź numer VIN

Nie zapominaj o tym, by poprosić sprzedającego o numer VIN pojazdu, który pomoże ci w sprawdzeniu historii pojazdu w Centralnej Ewidencji Pojazdu – można zrobić to łatwo przez internet na stronie https://historiapojazdu.gov.pl/.

4. Nie kupuj auta bez sprawdzenia jego stanu

To jeden z poważnych problemów – wiele osób widząc, że oferta jest bardzo atrakcyjna, jest gotowych do podpisania umowy jeszcze przed przetestowaniem samochodu. Również sprzedający może do tego zachęcać, mówiąc, że niedługo ma spotkać się z kolejnym zainteresowanym. Jeżeli udało ci się znaleźć idealne tanie samochody używane w Warszawie lub w innym mieście i spotykasz się z taką sytuacją, zawsze pamiętaj o sprawdzeniu auta!

5. Pamiętaj o podpisaniu umowy

Powinna być podpisana zawsze, niezależnie od wartości samochodu – to ona będzie dla ciebie dowodem zakupu i również dokumentem, który pomoże ci w sytuacji, gdy z autem pojawią się jakieś problemy. Najbardziej korzystną opcją jest oferta samochodów z gwarancją, dzięki której mamy pewność, że w przypadku usterek w początkowej fazie używania samochodu zostaną one bezpłatnie wyeliminowane.

Artykuł sponsorowany