Dała się omamić wygraną

31-latka z powiatu krasnostawskiego straciła 5 tys. zł, bo dała się nabrać na wygraną w tzw. konkursie kryptowalutowym.

Do mieszkanki powiatu krasnostawskiego na początku ubiegłego tygodnia zadzwonił mężczyzna podający się za „konsultanta” i poinformował ją o wygranej zgromadzonej na jej koncie kryptowalutowym. – Za jego namową kobieta zainstalowała na swoim komputerze program AnyDesk, przy pomocy którego oszust uzyskał zdalny dostęp do jej pulpitu – opowiada młodszy aspirant Jolanta Babicz, rzecznik krasnostawskiej policji.

W rozmowie telefonicznej oszust nakłonił 31-latkę do wykonania przelewu na aplikację z kryptowalutami, sugerując, że inaczej nie będzie mogła odebrać wygranej w loterii w kwocie 35 tys. zł. – W tym momencie zainstalowane oprogramowanie przechwyciło hasło i dane do logowania do jej bankowości internetowej. Fałszywy konsultant ponownie nakłaniał 31-latkę do wykonania następnego przelewu, jednak kobieta zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa.

Natychmiast skontaktowała się z bankiem i zablokowała swoje konto – dodaje Babicz. Ostatecznie z konta mieszkanki powiatu znikło 5 tys. zł. Policjanci apelują o zachowanie czujności i zdrowego rozsądku przy obietnicach szybkiego zysku czy wygranych składanych przez osoby podające się za konsultantów platform inwestycyjnych. – Oszuści nakłaniają do zainstalowania programu do zdalnego dostępu pulpitu i zalogowanie na konto bankowe. Jeśli „konsultant” proponuje nam zainstalowanie takiego oprogramowania, możemy być pewni, że to oszustwo! – przypomina rzecznik krasnostawskiej policji. (kg)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here