Dalej najlepiej autobusem

Ruszyła przebudowa pętli przy ulicy Granitowej i węzła przesiadkowego przy al. Kraśnickiej, w połowie drogi między ul. Bełżycką a ul. Jana Pawła II, a niebawem rozpocznie się także identyczna inwestycja przy ul. Osmolickiej. Wszystkie trzy mają być gotowe do września przyszłego roku i zachęcić przyjeżdżających do Lublina samochodami, czy jednośladami do przesiadki do miejskiej komunikacji.


Na każdym z węzłów powstaną dodatkowe pasy postojowe dla autobusów wraz z ładowarkami dla autobusów elektrycznych, wiaty dla pasażerów, parkingi Park&Ride (parkuj i jedź) lub Kiss&Ride (do krótkiego postoju), zadaszone stojaki na rowery, wyświetlacze, „pomieszczenia techniczne” z toaletami dla kierowców. Każda z pętli będzie oświetlona i monitorowana, a przy okazji zostaną również wyremontowane fragmenty przyległych ulic. Budowa węzła przy Granitowej kosztować będzie ponad 5 mln. zł, przy al. Kraśnickiej prawie 9 mln, a przy ul. Osmolickiej ponad 1,8 mln zł.

W Lublinie powstanie w sumie 7 węzłów przesiadkowych. Prace trwają już na ulicach Żeglarskiej, Zbożowej i Franczaka „Lalka”. Ich zakończenie planowane jest na czerwiec 2021 r, a w przyszłym roku ma zostać ogłoszony przetarg na budowę ostatniej z pętli – przy ulicy Grenadierów. – Będą to nowoczesne obiekty z niezbędną infrastrukturą do obsługi pasażerów, jak i kierowców komunikacji miejskiej – zapowiada Artur Szymczyk, zastępca prezydenta ds. inwestycji i rozwoju.

Budowa węzłów przesiadkowych jest realizowana ramach projektu unijnego. Całkowita wartość inwestycji wynosi ponad 62 miliony złotych, z czego 85% pochodzi ze środków unijnych.

GR