Dane spod skóry

W Internecie co rusz pojawiają się kolejne ogłoszenia i apele z prośbą o pomoc w znalezieniu zgubionego psa. Tymczasem urząd ma dla właścicieli czworonogów rozwiązanie problemu – bezpłatne czipy.

Kwestię darmowego czipowania psów i wyposażenia straży miejskiej w czytniki czipów chełmscy radni poruszali na swoich posiedzeniach już kilka lat temu. Teraz, wraz z końcem kwietnia, ruszyła akcja darmowego „oznakowania” pupili. Podobna działa od lat w wielu miastach w kraju. W tym roku chełmski ratusz zarezerwował w budżecie pieniądze na zaczipowanie stu czworonogów z miasta.
Zabieg jest dla psa bezbolesny (czip umieszczany jest pod skórą za pomocą strzykawki). Informacje o zwierzęciu, któremu wszczepiono czip, są wprowadzane do międzynarodowej bazy danych zwierząt „Safe-Animal”, co pozwala na szybkie i sprawne odnajdywanie zguby.
W ramach bezpłatnej akcji urzędu darmowego czipowania można dokonać w przychodni weterynaryjnej przy ul. Browarnej 2 (lek. wet. Mariusz Kawiak), tel. 82 565 22 95. Przed zabiegiem należy jednak odebrać skierowanie z pok. 14a w Wydziale Infrasturktury Komunalnej Urzędu Miasta Chełm. Właściciel psa powinien mieć ze sobą dowód osobisty i okazać aktualne świadectwa szczepienia zwierzęcia przeciwko wściekliźnie. Akcja potrwa do końca listopada. Dzięki niej na ulicach miasta ma być mniej wałęsających się zagubionych czy porzuconych zwierząt, zmaleć mają też koszty utrzymania schroniska. (pc)