Dar serca dla hospicjum

Konferencja inaugurująca akcję „Twój Dar Serca dla Hospicjum

Rusza już dziewiąta edycja zbiórki „Twój Dar Serca dla Hospicjum”. W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim 22 marca odbyła się konferencja prasowa promująca tę niezwykle ważną akcję rokrocznie organizowaną przez Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia. W zeszłym roku udało się zebrać ponad 95 tysięcy złotych.
Rokrocznie w zbiórkę dla lubelskiego hospicjum mocno angażuje się młodzież z Gimnazjum i Liceum im. Kazimierza Wielkiego w Lublinie. Wolontariusze z tej szkoły koordynują udział lubelskich placówek oświatowych, których uczniowie zbierają pieniądze dla hospicjum, organizując różnego rodzaju wydarzenia artystyczne, pokazy czy kiermasze. – Dodatkowo każda szkoła biorąca udział w akcji ma obowiązek porozmawiać na godzinach wychowawczych o hospicjum i pokazać film o jego pracy – mówiła podczas konferencji Elżbieta Nawrot, dyrektor Gimnazjum i Liceum im. Kazimierza Wielkiego w Lublinie.
Do 7 kwietnia trwa wydawanie puszek i potrzebnych materiałów dla szkół, które chciałyby włączyć się w te charytatywne działania. Pieniądze można zbierać do 14 maja. W połowie czerwca odbędzie się finałowy koncert podsumowujący zbiórkę dla wszystkich osób, które wzięły udział w akcji. Dodatkowo czworo najaktywniejszych wolontariuszy może wygrać wycieczkę do Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, ufundowaną przez europosła Mirosława Piotrowskiego. Sztab organizacyjny akcji znajduje się w Gimnazjum i Liceum im. Kazimierza Wielkiego przy Alejach Racławickich 17 w Lublinie.Tam też można pobrać materiały do akcji: puszkę, plakaty, film edukacyjny. Hospicjum otrzymane wsparcie finansowe przeznaczy w tym roku na zakup leków, środków higieniczno-opatrunkowych dla podopiecznych, na sprzęt medyczny, naprawę i zakup części zamiennych do sprzętu medycznego, pomoc socjalną dla podopiecznych i ich rodzin oraz żywienie dzieci przebywających w oddziale stacjonarnej opieki paliatywnej. Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia funkcjonuje od 1997 roku – jest jedynym w Polsce południowo-wschodniej domowym hospicjum dla dzieci. W tym momencie pod jego opieką znajduje się 52 dzieci na terenie całej Lubelszczyzny. W oddziale stacjonarnym przy ulicy Lędzian przebywa obecnie 9 małych pacjentów. (EM.K.)