Darmowymi przejazdami kupić studentów

Świdnicki radny Jerzy Irsak proponuje wprowadzenie darmowych przejazdów komunikacją miejską na trasie Świdnik – Lublin – Świdnik dla studentów. Takie rozwiązanie miałoby skłonić żaków do wynajmowania stancji w Świdniku i przynieść miastu wiele korzyści.


Jak przekonywał podczas ostatniej sesji rady miasta Jerzy Irsak, wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej dla studentów mogłoby ożywić rynek nieruchomości, bo dziś wiele domów np. na osiedlach Adampol czy Wschód częściowo stoi pustych.

– Tymczasem rynek mieszkaniowy w Lublinie pęka w szwach. Wiemy też, że barierą nie jest dziś odległość, ale koszty. Gdybyśmy stworzyli studentom możliwość bezpłatnego podróżowania między Świdnikiem a Lubliniem, być może chętniej szukaliby stancji właśnie u nas – mówił podczas sesji radny Irsak.

Obecność żaków – jak przekonywał radny – mogłaby nie tylko napędzać popyt na wynajem mieszkań, ale również przyniosłaby korzyść lokalnym przedsiębiorcom – właścicielom lokali gastronomicznych, punktów usługowych i sklepów. Tacy studenci mogliby również „ściągać” do miasta swoich kolegów.

– Rozmawiałem ze studentami i pytałem, czemu nie chcą mieszkać w Świdniku, choć tu mogliby wynająć lokum nawet o 300 zł taniej niż w Lublinie. Wskazywali, że wówczas musieliby wydać około 200 zł za bilety, więc im się to nie opłaca. Moglibyśmy wyjść temu naprzeciw – mówi radny.

Koszty, jakie z tytułu bezpłatnych przejazdów studentów musiałoby ponosić miasto, zdaniem radnego nie byłyby wielkie.

– To tylko pomysł, ale uważam, że słuszny i ważny. Jeśli władze miasta i koledzy z rady uznają, że jest warty wdrożenia, to chętnie podzielę się także innymi propozycjami na ożywienie miasta. Są minusy wynikające z bliskiego sąsiedztwa Lublina, np. to, że wiele osób właśnie tam robi zakupy, ale są też plusy i powinniśmy je wykorzystać – mówi radny Irsak. (w)