DECYZJA KAPITANATU SPORTOWEGO WS. ZAWODÓW

W ubiegłym tygodniu odbyło się posiedzenie Kapitanatu Sportowego Okręgu PZW w Chełmie. Nietrudno się domyślić, że tematem były aktualne możliwości realizacji okręgowego kalendarza imprez tym bardziej, że w miesiącu maju br. były zaplanowane 3 imprezy grand prix w dyscyplinach spławik, feeder i spinning oraz spławikowe zawody mistrzowskie młodzieży i kobiet.

W związku z nadal obowiązującymi ograniczeniami z powodu pandemii covid-19 Kapitanat podjął decyzję o odwołaniu tych zawodów i przeniesienie na późniejsze terminy. Feederowe zawody GP planowane na 15 maja br. przeniesiono na 30 października, spławikowe GP, planowane na 16 maja, przeniesiono na 31 października. Spinningowe zawody GP planowane na 22 maja odwołano, a termin będzie ustalony i podany do wiadomości w najbliższym czasie. Ostatnie z zawodów spławikowe mistrzostwa Okręgu młodzieży i kobiet, które miały odbyć się 9 maja, przeniesiono na 27 czerwca.

DECYZJA GŁÓWNEGO KAPITANATU SPORTOWEGO

W ubiegłym roku ze względu na pandemię nie zrealizowano imprez na szczeblu krajowym. Obecnie przy nieznacznie złagodzonych ograniczeniach GKS próbował znaleźć wyjście z tej sytuacji, które pozwoliłoby na organizację zawodów w taki sposób, by nie wchodzić w kolizję z obowiązującym prawem. Opracowano poglądową informację dla okręgów PZW będącą wskazówką do opracowania regulaminów zawodów obowiązujących w czasie pandemii. Zezwolono na organizację zawodów od 8 maja br. w czasie których będą przestrzegane obowiązujące ograniczenia.

Przedstawimy skrótowo ustalone zasady, zaś możliwości i zasady organizacji zawodów przez koła na terenie Okręgu Chełmskiego będą opublikowane po podjęciu decyzji w tej sprawie przez Prezydium ZO, które odbędzie się w dniu dzisiejszym. Pomijając przepisy dotyczące konieczności zasłaniania ust i nosa, zachowania minimum 1,5-metrowej odległości oraz zapewnienia przez organizatorów środków dezynfekcyjnych w zasadzie wszystko opiera się na dostosowaniu przebiegu zawodów do istniejącego zakazu organizowania zgromadzenia powyżej 5 osób (przypominamy, że PZW nie jest związkiem sportowym i zawody traktowane są jak zwykłe zgromadzenia).

GKS zaleca przeprowadzanie zdalnego losowania stanowisk, sektorów lub łodzi. Zawodnicy powinni być informowani o wynikach losowania w ten sposób, aby przyjeżdżając na teren zawodów od razu mogli udać się na swoje stanowiska. Dla większej permanentności zaleca się przeprowadzanie transmisji z losowania poprzez media społecznościowe i komunikatory, jak YouTube, Facebook, WhatsApp lub inne. Komisja sędziowska powinna składać się z liczby sędziów wymaganej przepisami, jednak w sekretariacie zawodów mogą przebywać tylko sędzia główny i sędzia sekretarz, pozostali muszą znajdować się przy stanowiskach.

Ważenie ryb przy obecności maximum 2 sędziów i zawodnika lub jego przedstawiciela. Organizatorzy muszą zrezygnować z ceremonii otwarcia i zakończenia zawodów lub mogą prowadzić te ceremonie online. Nagradzanie zwycięzców może odbywać się przy udziale max 2 sędziów i zawodników, którzy zajęli trzy pierwsze miejsca. W przypadku zawodów drużynowych lub teamowych w ceremonii biorą udział przedstawiciele drużyn lub teamów.

GKS daje możliwość wykorzystania ramowego regulaminu w całości lub dostosowania wg własnych potrzeb, jednak przy zachowaniu obowiązujących ograniczeń. Na zakończenie najważniejsze, organizatorzy zawodów ponoszą pełną odpowiedzialność za zgodność przebiegu zawodów z aktualnie obowiązującymi obostrzeniami dotyczącymi pandemii Covid. (kd)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here