Deficyt weterynarzy

Gmina Kamień pilnie poszukuje lekarza weterynarii, który wynajmie lecznicę dla zwierząt w Kamieniu. Jeden z dotychczasowych, długoletnich weterynarzy zmarł, a drugi odszedł na emeryturę. – Młodych weterynarzy brakuje. Czynności pomocnicze często musimy zlecać weterynarzom spoza naszego powiatu – mówi Agnieszka Lis, powiatowy lekarz weterynarii.

Jesienią br. zmarł lekarz weterynarii, który przez wiele lat zapewniał opiekę medyczną zwierzętom w gminie Kamień. Drugi z weterynarzy niedawno odszedł na emeryturę. Lecznica dla zwierząt w Kamieniu stoi pusta i nie ma kto leczyć zwierząt w gminie. Podczas ostatniej sesji radni poruszyli ten temat. Brak weterynarza w gminie to problem zwłaszcza dla rolników.

– Nagłaśniamy, że szukamy lekarza weterynarii, który wynajmie budynek lecznicy w Kamieniu – mówił Dariusz Stocki, wójt gminy Kamień. – Weterynarz jest nam potrzebny i tylko na taką działalność wynajmiemy ten budynek. Na razie jednak nikt się nie zgłosił, ale nadal szukamy. Dobrze byłoby, gdyby chociaż co drugi dzień weterynarz pracował w lecznicy.

Agnieszka Lis, powiatowy lekarz weterynarii w Chełmie, właśnie ogłosiła nabór lekarzy weterynarii, którzy będą wspierać inspekcję w wykonywaniu np. szczepień ochronnych, pobieraniu próbek do badań. Taka rekrutacja prowadzona jest co roku, ale po jej wynikach też widać, że fachowców w tej dziedzinie jest coraz mniej.

– Ogłosiliśmy nabór lekarzy weterynarii niebędących pracownikami inspekcji oraz osób posiadających kwalifikacje do wykonywania czynności urzędowych i niektórych czynności pomocniczych w ramach umowy zlecenia – informuje A. Lis. – Część zadań, jak na przykład przeglądy zdrowotne, mogą wykonywać dla nas weterynarze, którzy mają swoje praktyki. Niestety, w ostatnich latach w tych naszych czynnościach zleconych musimy posiłkować się lekarzami weterynarii z innych powiatów, bo u nas jest ich coraz mniej. Widać, że brakuje młodych w tym zawodzie. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here