Demokracja w praktyce

Dwudziestu uczniów gimnazjów i szkół średnich odebrało w miniony czwartek zaświadczenie o wyborze na radnego.
Wybory do Młodzieżowej Rady Miasta odbyły się w świdnickich szkołach już po raz piąty. Swoich przedstawicieli wybierali uczniowie gimnazjów i szkół średnich. W części placówek samo głosowanie poprzedziła kampania wyborcza. Do obsadzenia było 20 mandatów. W miniony czwartek nowo wybrani młodzieżowi radni spotkali się po raz pierwszy.
– Przyszłość leży w rękach młodego pokolenia, dlatego warto promować ideę samorządności wśród uczniów – mówi Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika. – Budujące jest to, iż młode pokolenie coraz chętniej angażuje się w sprawy istotne dla ich miasta. Doceniają swój potencjał, wiedząc, że mają istotny wpływ na to, co dzieje się w Świdniku.
Nowo wybrani radni zajmą się przede wszystkim sprawami dotyczącymi młodych mieszkańców miasta, ale nie tylko. Ich poprzednicy wielokrotnie angażowali się w akcje charytatywne, współtworzyli wydarzenia kulturalne, zajmowali się także sportem i ochroną środowiska. Natomiast obecna kadencja młodych radnych na pewno będzie inna niż poprzednia. Przede wszystkim dlatego, że potrwa dłużej.
– Wspólnie z „młodymi” radnymi stwierdziliśmy, ze rok to za krótko, aby móc aktywnie działać w samorządzie, dlatego kadencja została wydłużona o rok. Potrwa 2 lata, do 2018 roku – dodaje Waldemar Jakson.
Działalność w Młodzieżowej Radzie Miasta jest społeczna. Liczbę radnych i sposób ich wyboru określa ordynacja wyborcza.(kal)

Skład Młodzieżowej Rady Miasta Świdnik V kadencji:

Gimnazjum nr 1: Grzegorz Dmitruk, Jakub Góra, Antola Sadło, Natalia Toboła
Gimnazjum nr 3: Kinga Czubak, Dawid Skoczylas, Klaudia Witkowska, Marcel Wójtowicz
I LO: Karolina Czubak, Maria Leniart, Paulina Zarosińska
II LO: Monika Kalicka, Kacper Kozłowski, Aleksandra Sobczak
Zespół Szkół nr 1: Julita Biszkont, Alicja Sidor, Bartosz Wieczerzak
Powiatowe Centrum Edukacji Zawodowej: Mateusz Kowalewski, Sebastian Marucha, Patryk Rybka