Denar zatopiony w murze

W trakcie remontu Muzeum Lubelskiego na Zamku archeolodzy natrafili na 31 monet z różnych epok – jedna jest szczególnie cenna.


– Jedno ze znalezisk jest szczególnie wyjątkowe, a to za sprawą miejsca odkrycia. To moneta srebrna – denar Kazimierza IV Jagiellończyka (1447-1492), wybita w mennicy w Krakowie w okresie pomiędzy 1455 a 1479 rokiem. Odkryto ją w kamiennym murze odsłoniętym pod posadzką skrzydła południowego muzeum. Moneta była zatopiona w zaprawie murarskiej spajającej bloki wykute ze skały wapiennej. Tworzyły one fundament budynku, który od strony dziedzińca zamkowego przylegał do muru obronnego i czworobocznej wieży – poinformował pan Jacek Tkaczyk z Pracowni Archee, a muzeum podzieliło się tą wiadomością w Internecie. – To ważne odkrycie, bo umożliwia określenie czasu wzniesienia budowli. Nie mogła ona powstać przed rokiem 1455, gdyż wtedy rozpoczęto wybijanie takich denarów w Krakowie – dodają pracownicy lubelskiego muzeum.

W XV wieku nie był to zbyt cenny pieniążek, był wręcz najniższym nominałem tamtych czasów. Jednak już 6 denarów wystarczyło, by pokryć koszt wyżywienia człowieka w ciągu jednego dnia. W tej monecie o nominalnej wadze 0,41g powinno być 0,05g czystego srebra.

Remont głównej siedziby Muzeum Lubelskiego zakończy się w listopadzie br. Koszt prac to ponad 34 miliony złotych. EK