Deptak jednak bez plaży

Sporą ciekawostką był pomysł urządzenia sezonowej plaży na chełmskim deptaku, ale nic z tego nie będzie.

W wakacje magistrat ogłosił przetarg m.in. na przebudowę parku międzyosiedlowego na XXX-leciu (Park Polan) oraz deptaka przy ul. Lwowskiej (dofinansowanie z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych). W parku międzyosiedlowym planowane są nowe alejki, schody, oświetlenie, place edukacyjne i rekreacyjne z fontannami, ławkami i pergolami, a także plac zabaw i toalety.

Z kolei na deptaku przy ul. Lwowskiej wyrównana ma być nawierzchnia, wymienione latarnie, stanąć mają nowe ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery, tablice informacyjne, donice. Nowością ma być trejaż ogrodowy o wymiarach 10×20 metrów z parasolami, trzymetrowy i czterostronny zegar w formie prostokątnej kolumny, a także „aleja gwiazd z odciskami zasłużonych osób”. W zamówieniu jest też o montażu neonu z napisem „CHEŁM”, a także fontanny podziemnej typu „Dry plaza”. W centrum Chełma takich atrakcji nikt jeszcze nie planował i dla wielu chełmian są one sporą ciekawostką.

Jeszcze większą egzotyką wydawała się plaża o powierzchni około stu metrów kwadratowych wraz z leżakami i parasolami, która także pierwotnie zawarta była w przetargowym zamówieniu. Ostatecznie pozostanie ona w sferze marzeń niektórych osób. Z urządzania „sezonowej plaży” na deptaku „zamawiający” (czyli miasto) zrezygnował, a procedura przetargowa dotycząca inwestycji wydłuża się. Początkowo termin składania ofert wyznaczono na 4 sierpnia. Potem przedłużono go do końca sierpnia, a niedawno po raz kolejny termin ten zmieniono na 20 września. Zakres zadania jest ogromny i w międzyczasie do ratusza dotarło kilkadziesiąt zapytań od potencjalnych oferentów. Magistrat musiał udzielić na nie wyjaśnień, zmieniając treść specyfikacji warunków zamówienia.

Z opublikowanych w biuletynie informacji publicznych urzędniczych odpowiedzi można wyczytać między innymi o tym, że wycofano się z urządzania sezonowej plaży na deptaku. Za to dodatkowymi elementami „małej architektury” będzie 8 „domków handlowych typu warzywniak”. Więcej szczegółów podano też w kwestii fontanny, która zawierać ma co najmniej 16 dysz tryskających pionowo na wysokość do ok. 2,5-3 m. Oświetlona wielokolorowo fontanna ma mieć kształt prostokąta o szerokości 7,5 m i długości 12 m.

Pytania potencjalnych oferentów dotyczyły też nasadzeń, nawierzchni deptaka, latarni, a także neonu, który „świecić” ma na zielono. Przedsiębiorcy pytali też o ilość i rodzaj płyt w „alei gwiazd”. Z urzędniczych odpowiedzi dowiadujemy się, że „miejsc na wybudowanie pamiątkowych płyt z odciskami dłoni planuje się ok. 20 w dwóch rzędach w centralnej części deptaka. Na etapie realizacji inwestycji będą to jedynie kwadraty o boku 40-50 cm wykonane z tego samego materiału co nawierzchnia, różniące się wzorem ułożenia, możliwe do wyjęcia w razie potrzeby i zastąpienia ich odpowiednimi płytami”. (mo)