Deszczowy ogród wyrośnie również w Świdniku

Na części dawnego boiska sąsiadującego z Urzędem Miasta Świdnik powstanie tzw. ogród deszczowy. W praktyce oznacza to, że na specjalnie dobranym podłożu zasadzone zostaną rośliny, które będą zasilane wodą opadową. To jedno z zadań zgłoszonych w ubiegłym roku do świdnickiego Budżetu Obywatelskiego.


Ogród deszczowy to rozwiązanie, które pozwala ograniczyć odpływ wód opadowych do kanalizacji, a równocześnie pomaga dbać o rośliny w trakcie suszy. Ma to spore znaczenie w obliczu nasilających się zmian klimatycznych i prognoz mówiących o tym, że powinniśmy się przyzwyczajać do ekstremalnych zjawisk pogodowych, w tym długotrwałych susz czy gwałtownych i obfitych opadów deszczu. Takie miejsce można znaleźć już w innych polskich miastach – w tym roku pierwsze dwa miejskie ogrody deszczowe powstały w Lublinie.

Potrzebę stworzenia w Świdniku ogrodu deszczowego dostrzegli sami mieszkańcy, najpierw zgłaszając to zadanie do Budżetu Obywatelskiego, a później wybierając do wykonania w głosowaniu (projekt zebrał niespełna 300 głosów).

Ogród deszczowy to najczęściej kaskadowe nasadzenia roślin na specjalnie dobranych warstwach filtracyjnych, zasilane wodą opadową z rynny. Charakteryzuje go specyficzny dobór roślin – wykorzystywane są głównie rośliny hydrofitowe, czyli takie które za pomocą korzeni i kłączy zatrzymują zanieczyszczenia z pobranych przez siebie wód. Ogród więc nie tylko poprawia estetykę i mikroklimat, ale też oczyszcza ją i zatrzymuje. Dodatkowo rośliny nie tylko absorbują dwutlenek węgla, ale także oczyszczają powietrze ze szkodliwych substancji chemicznych i pyłów. Zaletą jest również to, że pielęgnacja ogrodu deszczowego nie wymaga dużych nakładów finansowych.

Urząd Miasta Świdnik szuka właśnie firmy, która zechce zaprojektować i wykonać ogród deszczowy. Ma się on znajdować w sąsiedztwie budynku ratusza, na terenie po dawnym boisku. Ogród ma mieć kształt litery „L”, a jego boki przylegać do znajdującego się nieco wyżej parkingu z kostki brukowej. Spływająca z niego woda ma zasilać ogród. Przewidziany w Budżecie Obywatelskim koszt tego zadania to 70 tys. zł.

(w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here