Dla małych i dużych

Pilniki, festyny, imprezy i codzienna dawka zabaw w świetlicach wiejskich. Gmina Chełm opracowała plan wakacyjny. Znajdzie się coś dla każdego, nudno nie będzie.

Przez całe lato w piętnastu świetlicach (w Depułtyczach Królewskich-Kolonii, Horodyszczach, Janowie, Nowosiółkach, Parypsach, Pokrówce, Rożdżałowie, Srebrzyszczu, Starych Depułtyczach, Stawie, Strupinie Małym, Weremowicach, Zagrodzie, Zawadówce i Żółtańcach) będą trwały zajęcia sportowo-rekreacyjne, artystyczne, kulinarne oraz integracyjne dla dzieci i młodzieży. Pod hasłem „Zielone Wakacje” zaplanowano konkursy plastyczne, kulinarne, wokalne i teatralne, a także turnieje tenisa stołowego, badmintona, bilarda i piłkarzyków.
– Przygotowaliśmy różnego rodzaju warsztaty tworzenia biżuterii, kosmetyczne, małe formy teatralne, kulinarne „Letnie Przysmaki”, muzyczne i plastyczne – wymienia Ryszard Mielniczuk, dyrektor Biura Promocji Urzędu Gminy Chełm.

Nie zabraknie też akcentów edukacyjnych i zabaw na świeżym powietrzu. Dzieci będą robić „coś z niczego”, czyli pracować na materiałach recyklingowych, a także poznawać najbliższą okolicę i uczyć się o swojej gminie podczas spacerów i wycieczek rowerowych.
Zapisy trwają, a ograniczeń nie ma. Przyjść może każdy. Świetlice pracują przez 5 godz. dziennie, od poniedziałku do piątku. A z końcem wakacji w każdej z nich odbędą się wielkie finały, podczas których dzieci zaprezentują to, nad czym pracowały na warsztatach.
W weekendy planowane są festyny i pikniki rodzinne (z występami dzieci i młodzieży ze świetlic, lokalnych zespołów i kabaretów, dmuchanymi zjeżdżalniami, malowaniem twarzy i innymi atrakcjami) oraz atrakcje nad zalewem w Żółtańcach i Stawie, a dla wędkarzy – nad zbiornikiem w Stańkowie. Nie zabraknie też imprez plenerowych. Już w najbliższą niedzielę (24 lipca) odbędzie się Summer Wake Cup 2016 nad zalewem w Żółtańcach, 31 lipca – Maratony Kresowe Mistrzostwa Województwa Lubelskiego MTB (III edycja) – Janów, 14 sierpnia – Finał XVIII Turnieju Piłki Nożnej „Dzikich Drużyn” o Puchar Wójta Gminy Chełm, a 28 sierpnia – „Dożynki” nad Zalewem Żółtańce.

– Liczymy, że zarówno młodsi, jak i starsi mieszkańcy gminy podczas wakacji znajdą coś dla siebie i w aktywny sposób spędzą swój wolny czas z koleżankami i kolegami. Mamy nadzieję, że będą to ,,Kreatywne wakacje w naszej gminie”. Na pewno nasza młodzież nie będzie siedziała w domu i się nudziła. Przychodząc na spotkania, ciekawie spędzi czas z rówieśnikami – dodaje dyrektor Mielniczuk.
W swoje progi zaprasza też Biblioteka Publiczna Gminy Chełm w Okszowie. W okresie wakacji otwarta jest od poniedziałku do piątku od godz. 8.00 do 16.00, a w sierpniu dla czytelników będą organizowane zajęcia i warsztaty czytelnicze.
Na zakończenie zajęć wakacyjnych planowany jest wspólny grill lub ognisko i zabawy taneczne pod chmurką. (pc)