Dlaczego ratusz nie posłuchał mieszkańców?

Społecznicy z Bronowic chcieli, by BOM powstało w miejskim lokalu przy ul. Droga Męczenników Majdanka 26 (na zdjęciu), a nie w wynajmowanym lokalu przy ul. Wolskiej 11

Mieszkańcy Bronowic i lokalni społecznicy nie do końca cieszą się z nowego BOM-u, w ich dzielnicy, bo pytają dlaczego powstało nie tam gdzie wskazywali, czyli w miejskim lokalu przy Drodze Męczenników Majdanka 26, tylko w prywatnej galerii handlowej przy ul. Wolskiej.

– Jesteśmy rozczarowani. Większość mieszkańców naszej dzielnicy to ludzie starsi, często schorowani, samotni. Mogli mieć BOM pod nosem i to w lokalu, który Gmina Lublin ma w swoich zasobach, administrowanym przez Zarząd Nieruchomości Komunalnych. Nie trzeba było płacić za wynajem właścicielowi galerii – mówi z oburzeniem Andrzej Szyszko, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Bronowice, prezes Społecznego Komitetu Mieszkańców Lublina – Bronowice. Ratusz odpowiada, że o takiej lokalizacji BOM-u zdecydowały właśnie koszty.

Wiadomość, że 2 lutego kolejny BOM w Lublinie został otwarty przy ul. Wolskiej 11, o czym informowaliśmy w poprzednim numerze, została przyjęta w Bronowicach ze sporym zaskoczeniem i zdziwieniem. – Byliśmy przekonani, że nasza propozycja znajdzie uznanie w oczach władz miasta. 30 lipca ubiegłego roku Rada Dzielnicy Bronowice podjęła uchwałę w sprawie utworzenia punktu Biura Obsługi Mieszkańców przy ul. Droga Męczenników Majdanka 26. Miesiąc później zdecydowaliśmy o przyznaniu dodatkowych środków na niezbędny remont lokalu w tym miejscu w celu utworzenia w lokalu Biura Obsługi Mieszkańców, a tu spotkała nas taka niemiła niespodzianka.

BOM-y mają poprawiać standard życia wszystkim mieszkańcom i ułatwić szybszą możliwość załatwienia różnych spraw urzędowych. Lokal, który zaproponowaliśmy spełniał wszystkie wymagania i warunki dla tego typu obiektów. Co niezwykle ważne, znajduje się w zasobach Gminy Lublin, administrowany jest przez Zarząd Nieruchomości Komunalnych. Jego lokalizacja naszym zdaniem była o niebo lepsza. Znajduje się w pasażu, z którego korzysta wielu mieszkańców, obok są bloki sprzed kilkudziesięciu laty, ale także i nowe osiedla, cały czas rozwijające się po LZNS przy ulicy Wrońskiej czy Grabskiego. Dość blisko zlokalizowane są także przystanki komunikacji miejskiej – podkreśla Andrzej Szyszko.

Monika Głazik z biura prasowego lubelskiego ratusza przyznaje, że Rada Dzielnicy Bronowice wskazała lokal będący w zasobach Zarządu Nieruchomości Komunalnych przy ul. Droga Męczenników Majdanka 26. – Lokal jednak wymagał generalnego remontu, którego koszt oszacowano na ok. 300 tys. zł. Należało wymienić m.in. całą instalację elektryczną i wodno-kanalizacyjną, posadzki, drzwi i wykonać inne prace. Ponadto konieczne byłoby zainstalowanie rolet antywłamaniowych i monitoringu – tłumaczy dlaczego BOM nie powstał w tym miejscu.

Urząd Miasta szukał miejsca na BOM także w innych lokalizacjach m.in. przy ulicach: Abramowickiej, Kunickiego, Hutniczej, Harnasie oraz na osiedlu Nałkowskich. Ostatecznie wybrało niewielką galerię przy ul. Wolskiej. – Zależało nam na jak najszybszym uruchomieniu Biura Obsługi Mieszkańców w tym rejonie miasta. Ponadto, dla tej części miasta w przyszłości przewidziana jest lokalizacja Biura Obsługi Mieszkańców w budynku nowego Dworca Metropolitalnego.

Urząd w zakresie lokalu przy ul. Wolskiej 11 nie poniósł żadnych kosztów adaptacji, gdyż jego przygotowanie dla potrzeb BOM-u leżało po stronie wynajmującego, zaś wyposażenie zostało przewiezione ze zlikwidowanych Biur. Ponadto, w Galerii Color Park jest zabezpieczony monitoring oraz ochrona. Mając na względzie racjonalne zarządzanie środkami finansowymi budżetu miasta i zaspokojenie potrzeb mieszkańców w zakresie dostępności do BOM, zdecydowaliśmy się na lokal przy ul. Wolskiej 11 – dodaje Monika Głazik.

Miasto o od firmy COLOR PARK S.A, właściciela galerii wynajmuje lokal użytkowy o pow. 84,68 m2. Czynsz wynosi miesięcznie 22 zł netto za 1 m2 powierzchni najmu, a opłata eksploatacyjna za media nieopomiarowane (gaz, ciepło, woda i ścieki, sprzątanie lokalu), została uzgodniona ryczałtowo na 7 zł netto za 1 m2 powierzchni (zużycie energii elektrycznej w lokalu będzie liczone według wskazań podlicznika pomiaru energii).

W Biurze Obsługi Mieszkańców przy Wolskiej 11 zostało przygotowanych 5 stanowisk dla 5 pracowników, ale aktualnie, ze względu na nieco mniejszy ruch związany ze stanem epidemii, pracują tam 4 osoby. Są to pracownicy, którzy zostali przeniesieni z zamkniętych BOM-ów zlokalizowanych w placówkach Poczty Polskiej S.A.

Oprócz Wolskiej na Bronowicach BOM-y zlokalizowane są w Lublinie jeszcze w pięciu miejscach: przy ul. Wieniawskiej 14, Filaretów 44 (Rury – LSM), Szaserów 13-15 (Osiedle Błonie na Czubach Północnych), Franciszka Kleeberga 12a (Kalinowszczyzna) oraz w ratuszu przy Placu Króla Władysława Łokietka 1. Czynne, poza tym w ratuszu, które jest zamknięte do odwołania, są od poniedziałku do piątku w godz. 7.45 -15.15. BS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here