Dni Kultury Studenckiej 2019 za nami

Dwa dni koncertów na placu Teatralnym przed Centrum Spotkania Kultur, zorganizowane w miniony piątek i sobotę, tj. 24 i 25 maja, w ramach KULturaliów, zakończyły tegoroczne Dni Kultury Studenckiej trwające od 8 maja.


KULturalia są imprezą organizowaną przez studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. W tym roku organizatorzy zaprosili do udziału Monikę Kowalczyk z zespołem, Vestige, Skubasa i Wojciecha Waglewskiego, którzy zagrali w piątek na placu Teatralnym przed CSK. Oprócz nich tego dnia lubelskim studentom zaprezentowali się także we wspólnym występie tacy artyści, jak Miuosh, Natalia Grosiak i Piotr Rogucki. W sobotę żacy bawili się przy CH¨C¨LATE, Xxanaxx, a także Darii Zawiałow oraz Bovskiej. Koncerty prowadził Piotr Stelmach z popularnej „Trójki”, czyli III Programu Polskiego Radia.

Przypomnijmy, że tegoroczne Dni Kultury Studenckiej rozpoczęły się barwnym korowodem, który wyruszył 8 maja z Placu Litewskiego, po którym studenci udali się na pierwsze koncerty w ramach organizowanych przez studentów Politechniki Lubelskiej „Juwenaliów” (8-11 maja). W tym roku zielone tereny za akademikami przy ul. Nadbystrzyckiej były miejscem m.in. takich imprez, jak: „Przegląd Kapel Studenckich”, „Jeden z Polibudy”, „Wielkie Grillowanie”, „Cały Dzień Sportu”, „Igrzyska Piwne” oraz koncertów takich gwiazd jak Ania Dąbrowska, Enej, KULT czy Organek oraz kursów samoobrony czy zumby dla kobiet.

Niemal w tym samym czasie, od 9 do 12 maja, co nie najlepiej świadczy o współpracy między całym środowiskiem lubelskich żaków, odbywały się „Kozienalia z Medykaliami”, które przygotowały samorządy studenckie UMCS i UM we współpracy z WSSP i WySPĄ. Najważniejsze muzyczne wydarzenia, w tym koncerty Dżemu, Nosowskiej, Mrozu, Jamala, czy Grenn, odbywały się na terenie Browarów Perła przy ul. Bernardyńskiej.

Później żacy bawili się na „Feliniadzie” (18 i 19 maja) przygotowanej przez studentów UP i WSEI. Tu jak zwykle dominował hip-hop oraz disco polo w wykonaniu m.in. zespołu „Akcent” i Zenona Martyniuka.

Po ponad dwóch tygodniach świętowania teraz studenci wracają do książek, bo przed nimi letnia sesja egzaminacyjna.

Monika Skarżyńska