Do Chełma dojadą z Finezją

To już przesądzone. 31 maja br. Chełmskie Linie Autobusowe po raz ostatni wyjadą do Okszowa i Srebrzyszcza. Gmina Chełm ostatecznie nie podpisze porozumienia z miastem na świadczenie usług przewozu mieszkańców, bo nie zamierza za to płacić. Pasażerów do Chełma dowiezie prywatny przewoźnik – firma „Finezja” z Dorohuska. Gmina do tych kursów nie dołoży złotówki.

W lutym br. na wniosek prezesa Chełmskich Linii Autobusowych, Mariusza Chudoby miasto Chełm wypowiedziało gminie Chełm niekorzystne porozumienie dotyczące świadczenia usług przewozu pasażerów z Okszowa i Srebrzyszcza. Prezes argumentował, że do kursów na terenie gminy spółka dokłada około pół miliona złotych rocznie, a na taki wydatek, będące w katastrofalnej sytuacji CLA nie mogą sobie pozwolić. Z tego też powodu w okresie wypowiedzenia ograniczył liczbę kursów na teren gminy Chełm.

Prezes Chudoba władzom gminy postawił warunek – Chełmskie Linie Autobusowe będą jeździć dalej do Okszowa i Srebrzyszcza, ale gmina Chełm od 1 czerwca br. za te kursy musi zapłacić. Mieszkańcy obu podchełmskich miejscowości obawiali się, że nie będą mieli czym dojechać do pracy i szkół w mieście.

Wójt gminy Wiesław Kociuba na propozycję prezesa nie przystał. Gmina Chełm nie podpisze z miastem porozumienia, na mocy którego opłacałaby kursy autobusów CLA od granicy z miastem. Oznacza to, że 31 maja br. Chełmskie Linie Autobusowe po raz ostatni wyjadą do Okszowa i Srebrzyszcza. Po tym terminie linia nr 11 końcowy przystanek będzie miała na ul. Okszowskiej, nieopodal zajezdni autobusów.

Wójt Kociuba uspokaja mieszkańców Okszowa i Srebrzyszcza i zapewnia, że od 1 czerwca br. do miasta dojadą z innym przewoźnikiem. – Wolne miejsce po Chełmskich Liniach Autobusowych zajmie firma transportowa „Finezja” z Dorohuska. Prywatny przewoźnik dowiezie mieszkańców naszej gminy do miasta. Nie podpisywaliśmy z nim żadnej umowy, firma prowadzi działalność gospodarczą, ma jedynie obowiązek uzyskać odpowiednie zezwolenia w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego na świadczenie usług transportowych – podkreśla W. Koicuba.

Pojazdy „Finezji”, o czym jej przyszli pasażerowie muszą pamiętać, nie będą mogły zatrzymywać się na każdym przystanku na terenie miasta, tak jak autobusy CLA. Pasażerowie wysiądą i wsiądą przy ul. Okszowskiej, następnie na przystanku nieopodal ronda Jana Pawła II (obok hotelu „Kamena”) oraz na dworcu busów przy ul. Targowej.

Spółka CLA natomiast uruchomi specjalny autobus, który w okresie wakacji, czyli od dnia ich rozpoczęcia do końca sierpnia br., dowiezie mieszkańców miasta nad zalew w Żółtańcach. (s)