Do parku na kiełbaskę i piwko…

Z propozycją utworzenia stref do grillowania, piknikowania i „piwkowania” w nowo powstającym parku przy ul. Krępieckiej zwrócili się do władz miasta radni Marcin Magier i Tomasz Kociński. Jak wskazują, w Świdniku brakuje takich miejsc, a mieszkańcy chętnie skorzystaliby z takiej formy rekreacji, co potwierdza ponad tysiąc głosów w przeprowadzonej w Internecie ankiecie. Tyle, że jak wskazują urzędnicy, nie jest to takie proste.

Przy ulicy Krępieckiej, na terenie po dawnym wysypisku śmieci, powstaje nowy park – ostatni z czterech, jakie urządzono w mieście na przestrzeni ostatnich dwóch lat dzięki projektowi „Zielony LOF”. Miejscy radny Marcin Magier i Tomasz Kociński (obaj z klubu burmistrza) proponują, aby w regulaminie nowego parku uwzględnić wyznaczenie stref, w których mieszkańcy mogliby grillować i urządzać pikniki.

– Dogodna lokalizacja parku pozwala na wyznaczenie takich obszarów, które nie będą uciążliwe w strefie zamieszkania. Na terenie naszego miasta nie występują tego typu miejsca, co uzasadnia potrzebę mieszkańców odnośnie stworzenia takiego właśnie obszaru. Do atrakcyjności tego terenu, do takiej formy spędzania czasu może również przyczynić się bliskość supermarketu, gdzie będzie można zrobić potrzebne zakupy. Fakt zabezpieczenia parku w systemy monitoringu wizyjnego pozwoli na zapewnienie bezpieczeństwa i kontroli nad tym miejscem. Jednocześnie uwzględnienie takiego zapisu w regulaminie nie wiąże się z poniesieniem dodatkowych kosztów czy ingerencji w trwałość projektu. Miejscem takim może być teren zielony porośnięty trawą – wskazują radni.

Miasto nie jest przeciwne temu pomysłowi. Co więcej, zamierza wyznaczyć takie miejsca i zadbać o ich infrastrukturę. – Plany na tworzenie takich miejsc są wpisane w projekty, o których dofinansowanie staramy się w ramach Funduszy Norweskich. Jesteśmy już po ocenie merytorycznej i czekamy na ostateczne rozstrzygnięcia. Chcemy finansować to ze środków zewnętrznych, dlatego prosimy radnych i mieszkańców o jeszcze trochę cierpliwości – mówią przedstawiciele Ratusza, ale zaznaczają, że konieczne będzie dokładnie przeanalizowanie wprowadzenia strefy grillowania i piknikowania w oparciu o obowiązujące przepisy oraz w uzgodnieniu ze Strażą Miejską.

Radny Magier dodaje, że warto byłoby również rozważyć wprowadzenie na terenie takich stref zgody na spożywanie niskoprocentowych alkoholi – piwa lub wina. – Zapytaliśmy mieszkańców, co sądzą o takim pomyśle. Zrobiliśmy ankietę na „Spotted” i cieszyła się ona dużym zainteresowaniem internautów. Ponad tysiąc osób, czyli ponad 95 proc. osób biorących udział w ankiecie opowiedziała się za tym pomysłem – mówi M. Magier. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here