Do serca przytul psa, przygarnij również kota

W schronisku na Hajdowie na adopcję czeka blisko 400 wspaniałych psiaków i 200 kotów

100 tys. zł na promocję adopcji zwierząt ze schroniska przy ul. Metalurgicznej zyskała Rada Dzielnicy Hajdów-Zadębie dzięki zwycięskiemu projektowi w ubiegłorocznym Budżecie Obywatelskim.

Trwają przygotowania do wdrożenia projektu. To był autorski pomysł Jacka Skiby, przewodniczącego zarządu dzielnicy.

– Bardzo wkurzało mnie to, że co roku przeznacza się setki tysięcy zł na sterylizację dziko żyjących kotów, a o naszym schronisku dla bezdomnych zwierząt przy ul. Metarulgicznej mało kto wie. Teraz jest tylko niewielki drogowskaz za hurtownią Neptun – mówi pomysłodawca. – Zupełna sterylizacja dzikich kotów nie jest moim zdaniem w Lublinie potrzebna, bo zjedzą nas szczury. W naszej dzielnicy to już plaga, ale nie tylko w naszej. Niedawno widziałem, jak szczury wynosiły sobie jedzenie z targu przy al. Tysiąclecia. Szły przez aleje zupełnie bezstresowo.

Na projekt Hajdowa-Zadębia zagłosowało 1163 miłośników zwierząt. Dzięki niemu będzie można przeznaczyć 100 tys. zł na czipowanie i sterylizację zwierząt, ale również 100 tys. zł na promocję schroniska na Zadębiu.

– Mamy w nim 400 wspaniałych psiaków i 200 kotów, które są bardzo wdzięczne tym, którzy odmieniają ich los. Wiem, bo sam wziąłem ze schroniska 3 psy, nie ma tak kochających i wiernych zwierząt – dodaje Jacek Skiba. – Mamy zarówno zwykłe kundelki, jak i psy rasowe. Ostatnio trafiła do nas piękna roczna suka, owczarek niemiecki. Pewnie ktoś dostał na prezent i mu się znudziła. Są małe psiaki i cała banda dorosłych, cudownych psów. Jest 200 kotów, warany, pająki, itp. W skali ponad 300-tysięcznego miasta to ułamek procenta w stosunku do gospodarstw domowych. Lublinianie mogliby adoptować wszystkie te zwierzęta.

Rada Dzielnicy Hajdów Zadębie za 50 tys. zł z Budżetu Obywatelskiego chce przeprowadzić szeroką akcję informacyjną. – Wydrukujemy ulotki promujące adopcję, które trafią do właścicieli domów jednorodzinnych. W mieście pojawią się billboardy, na których do adopcji zwierząt przekonywać będą ambasadorzy naszej akcji, chcemy pozyskać do tej akcji prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka, Urszulę, Beatę Kozidrak i innych.

Przeprowadzimy konkurs fotograficzny i rysunkowy dla dzieci i młodzieży, by w ten sposób wpłynąć również na rodziców najmłodszych mieszkańców naszego miasta – wylicza przewodniczący Skiba. – W ramach NeonArt – festiwalu projektowania neonów, chcemy pozyskać twórców do zaprojektowania podświetlanych drogowskazów do naszego schroniska. Będą też oryginalne mobilne reklamy, np. wielkie pluszaki na ciężarówkach – dodaje.

Kolejne 50 tys. zostanie przeznaczone na organizację festynu-pikniku w dzielnicy Hajdów-Zadębie połączonego z promocją adopcji czworonogów ze Schroniska dla Bezdomnych zwierząt w Lublinie. Rada Dzielnicy Hajdów Zadębie chce go przeprowadzić z udziałem lubelskich VIP-ów, którzy zachęcaliby do promowania adopcji psów i kotów. Festiwal będzie zorganizowany latem br. (l)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here