Do starostwa bez gotówki

Jakub Osina

Powiat Świdnicki właśnie przystąpił do „Programu upowszechniania płatności bezgotówkowych w administracji publicznej”. Oznacza to, że już wkrótce, regulując urzędowe opłaty, będziemy mogli posługiwać się kartą płatnicza. Pierwszy terminal ma być dostępny jeszcze w tym miesiącu.


W ubiegłym tygodniu Jakub Osina i Leszek Czechowski, członkowie zarządu Powiatu Świdnickiego, podpisali umowę z Krajową Izbą Rozliczeniową w sprawie przystąpieniu do „Programu upowszechniania płatności bezgotówkowych w administracji publicznej”. Celem tego projektu jest wdrażanie transakcji bezgotówkowych w urzędach wojewódzkich, urzędach marszałkowskich, urzędach miast i gmin, starostach powiatowych, a także placówkach policji.

Już wkrótce przy załatwienia spraw w powiecie większość opłat będzie można uregulować przelewem, za pomocą karty płatniczej.

– Cieszę się, że w końcu nasi mieszkańcy będą mogli skorzystać z tej prostej, szybkiej i bezpiecznej formy płatności – nie ponosząc dodatkowych opłat z tego tytułu. Płatności będą realizowane na miejscu, a katalog opłat, których będzie można dokonać w ten sposób, jest długi. Będą to m.in. usługi geodezyjne, opłaty za dziennik budowy, opłaty za wydanie prawa jazdy, rejestrację pojazdu, kartę wędkarską. Urząd musi służyć ludziom, a szybkość załatwiana spraw powinna wzrastać – mówi Jakub Osina.

Pierwszy terminal płatniczy pojawi się w starostwie jeszcze w tym miesiącu.

– Zakładamy, że będzie to połowa sierpnia – mówi Mariusz Wilk, sekretarz Starostwa Powiatowego w Świdniku, który od początku pilotuje całe przedsięwzięcie. – Kolejne powinny pojawić się w pierwszej połowie września. W pierwszej kolejności terminale trafią do wydziałów Komunikacji i Transportu oraz Wydziału Budownictwa i Geodezji, gdzie mieszkańcy najczęściej wnoszą opłaty. Do tej pory, np. rejestrując samochód, opłatę trzeba było wnieść w banku, a potem wrócić do wydziału komunikacji i znów ustawić się w kolejkę. W ten sposób zaoszczędzimy przede wszystkim czas naszych interesantów. (w)