Do urzędu wirtualnie

Ponad 915 tysięcy wizyt interesantów odnotowały w zeszłym roku placówki ZUS na Lubelszczyźnie – wynika z danych opublikowanych przez instytucję. Coraz więcej osób załatwia jednak swoje sprawy przez internet.


Mieszkańcy najczęściej odwiedzają placówki ZUS w sprawach emerytur i rent. W pierwszej połowie 2018 roku w regionie było już 211 tys. takich wizyt. – Sporo osób nadal woli odwiedzić ZUS i spotkać się z urzędnikami osobiście niż kontaktować się przez Internet czy telefonicznie. W bezpośredniej rozmowie łatwiej jest wyjaśnić przepisy, pokazać, jak należy wypełnić dokumenty – tłumaczy Piotr Waszak, dyrektor Oddziału ZUS w Lublinie.

Każdy pracownik obsługuje w miesiącu średnio 540 osób, jednak, że z roku na rok liczba klientów odwiedzających ZUS osobiście spada o kilka procent.

– Część klientów, którzy dotychczas osobiście odwiedzali nasze placówki, teraz korzysta z internetowego i telefonicznego kontaktu. Coraz więcej osób ma dostęp do Platformy Usług Elektronicznych ZUS – zarejestrowało się w niej już 2,4 mln klientów – tłumaczy Małgorzata Korba, rzecznik prasowy ZUS na Lubelszczyźnie. Platforma daje np. wgląd online do kont emerytalnych. Pozwala też składać wnioski drogą elektroniczną.

Opracował GR