Do wakacji zaszczepią wszystkich chętnych

Podczas spotkania w starostwie zapadła decyzja o uruchomieniu w powiecie świdnickim dwóch dodatkowych punktów szczepień – w przychodni SP ZOZ przy ul. Leśmiana w Świdniku i remizie OSP w Piaskach

Powiat Świdnicki włącza się w realizację Narodowego Programu Szczepień. Chce, aby od przyszłego tygodnia mieszkańcy mogli korzystać z masowych punktów szczepień. Jak szacuje starostwo, będą one w stanie obsłużyć nawet 2 tys. pacjentów tygodniowo.

W drugim kwartale do Polski ma trafić wielokrotnie więcej szczepionek przeciw Covid-19 niż dotychczas i rząd chce przyspieszyć realizację Narodowego Programu Szczepień. W ubiegłym tygodniu odbyło się spotkanie wojewody lubelskiego ze starostami i burmistrzami, podczas którego samorządy usłyszały zalecenie, aby w każdym powiecie powstały dwa punkty masowych szczepień.

– Wszyscy pragniemy powrotu do normalności, dlatego w związku ze spodziewanym zwiększeniem dostaw preparatów, niezbędne jest zwiększenie potencjału szczepień powszechnych – mówi Łukasz Reszka, starosta świdnicki. – W powiecie świdnickim dysponujemy już populacyjnym punktem szczepień przy szpitalu. Jednocześnie rozpoczęliśmy rozmowy na temat uruchomienia drugiego punktu. Gmina Piaski zaproponowała nam w tym zakresie współpracę i pomoc w uruchomieniu tego punktu na swoim terenie.

Uzgodniliśmy, że taki punkt będzie działał w remizie OSP Piaski. W tym miejscu chciałbym podziękować władzom gminy Piaski, że szybko poparły tę inicjatywę. Ponadto dyrektor naszego szpitala, bazując na dobrych praktykach i doświadczeniu, jakie posiada w zakresie szczepień zaproponował, że on również uruchomi drugi punkt w przychodni przy ulicy Leśmiana. W ten sposób będziemy mieć na terenie powiatu, nie dwa, a trzy punkty szczepień.

Zgodnie z zapowiedziami nowe punkty szczepień mogłyby rozpocząć działalność już od 19 kwietnia.

– Można powiedzieć, że jesteśmy dobrze przygotowani. Szpital już szczepił, więc zna procedury, a przychodnia przy Leśmiana skorzysta z tych rozwiązań. W Piaskach od strony technicznej i bezpieczeństwa będzie to zabezpieczone przez strażaków-ochotników.

Tam szczepienia będzie koordynowała firma, która też już ma w tym zakresie doświadczenie, bo przeprowadzała szczepienia w gminie Piaski dla grupy „0”. Przy współpracy z burmistrzem Piask, Michałem Cholewą, jesteśmy tam w stanie zapewnić trzy zespoły wyszczepiające; są one już w zasadzie przygotowane. Pozostaje nam tak naprawdę odbiór i przygotowanie remizy OSP w Piaskach – dodaje starosta.

Powiat wyliczył, że te trzy punkty będą w stanie obsłużyć nawet 2 tys. mieszkańców tygodniowo (1 tys. osób mogłoby przyjąć szczepienie w szpitalu, a po 500 w przychodni przy Leśmiana i OSP w Piaskach).

– To zakładane przez nas minimum. Mamy doświadczony personel, więc jeśli będzie więcej dostaw i uda się nam skompletować zespoły szczepiące, postaramy się o przyspieszenie akcji – dodaje Ł. Reszka. – Biorąc pod uwagę statystyki, demografię powiatu, zainteresowanie szczepionkami zakładamy, że do końca czerwca, bądź do połowy lipca, powinniśmy wyszczepić, przynajmniej pierwszą dawką, wszystkich zainteresowanych mieszkańców powiatu świdnickiego.

Rejestracja do punktów będzie odbywała się zgodnie z ministerialnymi wytycznymi. Według rządowych statystyk, w powiecie świdnickim w 12 działających punktach wykonano dotychczas blisko 10 tysięcy szczepień. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here