Do woja marsz, do woja…

Inauguracja kampanii „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej” w Lublinie

– Chcemy, aby Wojsko Polskie było liczniejsze, aby młodzi ludzie wiązali swoją przyszłość z wojskiem. To innowacyjna kampania, wykorzystująca nowoczesne formy przekazu. Jej zadaniem jest doprowadzenie do tego, aby w przyszłym roku do Wojska Polskiego przystąpiło 10 tysięcy nowych żołnierzy – ogłosił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, inaugurując przed tygodniem w Lublinie kampanię „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”.


Jednak to nie Lublin, ale Siedlce zostaną siedzibą dowództwa nowo organizowanej 18 Dywizji Piechoty. Na osłodę szef MON potwierdził jednak, że to nad Bystrzycą zostanie znów rozlokowana reaktywowana 3 Brygada Zmechanizowana, wchodząca w skład nowej Dywizji. Docelowo rząd chce powiększyć stan Sił Zbrojnych RP o 10 tysięcy ludzi w ciągu następnego roku, w tym celu organizując „tygodnie rekrutacyjne” i zachęcając do wstępowania w szeregi wojska – tak z pobudek patriotycznych, jak i po prostu w ramach wyboru drogi zawodowej.

– To przecież interesujące doświadczenia, które można zdobyć np. podczas misji zagranicznych – zachwalał udział w zamorskich wojnach minister Błaszczak. Z kwestii praktyczniejszych poruszył także możliwości doskonalenia zawodowego i zdobywania wykształcenia w ramach służby w SZRP.

Więcej konkretów – np. odnośnie uposażenia żołnierzy zawodowych, ich dokładnej lokalizacji na mapie Lublina, dofinasowania Wojsk Obrony Terytorialnej czy zakupów sprzętu (np. obiecywanego przez polityków PiS kupna śmigłowców ze Świdnika) nie poruszano. W końcu był to niezobowiązujący „piknik militarny”, a nie narada strategiczna… TAK