Dobro, które czyniła pani doktor cały czas krąży po Świdniku

W ubiegłą środę, 26 maja, na cmentarzu komunalnym w Świdniku najbliżsi, rodzina, znajomi, sąsiedzi ostatni raz pożegnali dr Marię Nosarzewską – cenioną lekarkę, wychowawcę wielu pediatrów, wspaniałego i ciepłego człowieka, w czasie II wojny światowej walczącej w szeregach Armii Krajowej.

Maria Nosarzewska z domu (Vorbrodt) urodziła się 14 kwietnia 1921 roku w Sosnowcu, jako córka Tadeusza i Henryki. W rodzinie pielęgnowano wartości narodowe. Po 1939 roku M. Nasarzewska wstąpiła do Armii Krajowej. Była łączniczką, później również sanitariuszką 13. Brygady AK Wileńskiej. Działała pod pseudonimem „Isia”; tak też nazywali ją najbliżsi. Działalność w konspiracji wiązała się z niebezpieczeństwem. Została zatrzymana przez NKWD, ale cudem z grupą kilku osób udało jej się zbiec z transportu na Sybir.

Po wojnie wraz z rodziną trafiła do Lublina. Tu podjęła studnia medyczne. W 1950 roku wyszła za mąż za Wojciecha Nosarzewskiego, a w 1966 roku trafiła do Świdnika, gdzie przez wiele lat była ordynatorem oddziału pediatrycznego tutejszego szpitala.

W pracy dała się poznać nie tylko jako świetny fachowiec, ale przede wszystkim dobry i ciepły człowiek. Pod jej okiem doskonaliło się wielu pediatrów, a jej troska o pacjenta znacznie wykraczała poza zawodowe obowiązki, czytała pacjentom bajki, uspokajała w płaczu i kołysała  do snu.

– To był lekarz z powołania. Uważna, cierpliwa, a przy tym bardzo serdeczna – wspominają pacjenci.

W służbie zdrowia dr Nosarzewska przepracowała 50 lat, lecząc kolejne pokolenia małych świdniczan. W 1990 roku przeszła na zasłużoną emeryturę. W 2016 roku, z okazji 95 urodzin, w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Świdniku odbyła się uroczystość w trakcie której, burmistrz Świdnika Waldemar Jakson uhonorował dr Marię Nosarzewską odznaczeniem „Nil virtuti civili invium”.

– Dobro, które Pani Doktor czyniła przez całe swoje życie, ono cały czas krąży po Świdniku i wraca. Często spotykam ludzi, którzy wspominają Panią Doktor zawsze w dobrym kontekście, zawsze z sympatią. Chciałbym za to wszystko ogromie podziękować – mówił wówczas burmistrz.

W tym roku dr Nosarzewska skończyła 100. O tym pięknym jubileuszu pamiętała Lubelska Izba Lekarska, wręczając jej Dyplom Honorowy. W imieniu jubilatki odebrała go córka Hanna. Dr M. Nosarzewska zmarła 22 maja. Msza żałobna odbyła się w ubiegłą środę, 26 maja w kościele pw. Chrystusa Odkupiciela. Jej ciało spoczęło na cmentarzu komunalnym w Świdniku. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here