Dobro mierzone w hektolitrach

Krwiodawcy z Klubu HDK-PCK przy PZL-Świdnik mają powody do satysfakcji – w ubiegłym roku nie tylko pomogli uratować zdrowie i życie setkom pacjentów, ale również sprawili radość wielu dzieciom z niezamożnych rodzin i domów dziecka.


Przez cały zeszły rok w osiemnastu zorganizowanych przez Klub akcjach świdniccy krwiodawcy oddali 261 litrów krwi, a na podzielenie się tym bezcennym darem zdecydowało się blisko 580 dawców. Jak co roku przeprowadzono też akcję Gorączka Złota, podczas której zebrano 200 kg „złotych” grosików, przeznaczając je na sfinansowanie kolonii dla dzieci z niezamożnych rodzin.

Z kolei podczas jubileuszowego Balu Krwiodawców zebrano pieniądze na zakup najpotrzebniejszych rzeczy dla domów dziecka w Lublinie, Woli Gałęzowskiej i placówki „Nasz Dom” w Rybczewicach, które świdniccy krwiodawcy wspierają już od dekady, przekazując środki czystości, odzież, sprzęt turystyczny, pościel, czy sprzęt RTV.

– Kulminacją naszej działalności w minionym roku był jubileusz 45-lecia naszego klubu, który obchodziliśmy 6 października. Uczestniczyło w nim ponad 50 delegacji krwiodawców z całej Polski, ale również z Włoch i Słowacji oraz blisko 40 pocztów sztandarowych – mówi Andrzej Słotwiński, prezes Klubu HDK-PCK im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki przy PZL-Świdnik.

Październikowa uroczystość zgromadziła wielu gości i sponsorów, a ofiarność ponad 170 członków Klubu została doceniona wysokimi odznaczeniami państwowymi i resortowymi.

Rozpoczynając 2019 rok, członkowie Klubu zapewniają, że nie spoczną na laurach i będą się starać działać jeszcze prężniej, zachęcając do wzięcia udziału w organizowanych przez siebie akcjach honorowego oddawania krwi i zbiórkach charytatywnych jeszcze więcej świdniczan. W sumie Klub planuje przeprowadzić w tym roku 20 akcji oddawania krwi i rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Najbliższa odbędzie się na terenie PZL-Świdnik 8 marca. Joanna Niećko

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here