Dobroć w czerwonej czapce

Setki mikołajów, reniferów i śnieżynek wyruszyło w minioną niedzielę w Świdniku na trasę charytatywnego biegu. Cały dochód z wydarzenia trafi do dzieci z domu dziecka w Rybczewicach.
Charytatywny Bieg Mikołajkowy został zorganizowany w Świdniku już po raz trzeci. Za przygotowaniem imprezy stało Stowarzyszenie „Biegający Świdnik” wspierane przez władze i sponsorów. W tym roku, mimo nieco mroźnej pogody, na starcie wydarzenia zameldowała się rekordowa liczba uczestników.
– Tegoroczny bieg od poprzedniego po pierwsze różni się frekwencją. W tym roku zapisało się nam 380 mikołajów. Dodatkowo po raz pierwszy wzbogaciliśmy nasz bieg o marsz nordic walking – mówiła Agnieszka Jakubczyk, współorganiztorka wydarzenia. – Dużą różnicę mamy również w aurze. W ubiegłym roku mięliśmy piękną, słoneczną pogodę. W tym roku mamy za to typowo mikołajową.
Wszyscy uczestnicy, którzy zameldowali się na starcie, założyli mikołajowe czapki, ale również czerwone płaszcze i białe brody, stroje śnieżynek i reniferów. Zanim wyruszyli na trasę, rozgrzewali się na pl. Konstytucji 3 maja przy muzyce. Jako pierwsi wystartowali uczestnicy marszu nordic walking. Kwadrans później na ulice Świdnika wyruszył tłum biegających Mikołajów. Pokonanie trasy zajęło zawodnikom około pół godziny. Podczas pokonywania kilometrów i na mecie nikogo nie opuszczał dobry humor.
– Świetna zabawa. Startuję w niej po raz drugi i organizatorzy mogą się mnie spodziewać w przyszłym roku – zapewniał pan Sławomir ze Świdnika – Zresztą specjalnie na tę okazję kupiłem strój mikołaja.

Wydarzenie od początku ma na celu wsparcie domu dziecka w Rybczewicach. – Do placówki trafią wszystkie pieniądze z wpisowego i zebrane do puszek podczas niedzielnego biegu. W poprzedniej edycji zebraliśmy ponad 7 tys. zł. W tym roku jest więcej uczestników i mamy nadzieję, że uda się zebrać więcej – mówiła Agnieszka Jakubczyk. – Pieniądze są potrzebne na bieżące potrzeby dzieci z Rybczewic i ich domu. Mamy nadzieję, że część środków zostanie przeznaczona także na prezenty dla podopiecznych placówki, żeby radośnie mogli spędzić święta.
(kal)