Dobrze jak… w Świdniku?

Przy ulicy Wyszyńskiego, niemal w samym centrum Świdnika, powstaje kolejny blok mieszkalny

Przy ulicy Wyszyńskiego, niemal w samym centrum Świdnika, powstaje kolejny blok mieszkalny. Buduje go jedna z lubelskich firm developerskich, a inwestycja ma zostać ukończona w przyszłym roku. Nowe mieszkania powstają również we wschodniej i w południowej części miasta. Wraz z nowymi blokami przybywa też nowych mieszkańców. W ciągu minionych dwóch lat w Świdniku zameldowało się ponad 1700 osób.

– Jak na nasze miasto to bardzo dobre wskaźniki – ocenia Ewa Jankowska, sekretarz miasta. – Dziś każdy samorząd walczy o mieszkańców, bo czym ich więcej, tym większe dochody z tytułu podatku PIT. Bliskość centrum województwa, a przy tym trochę tańsza baza mieszkaniowa, sprawia, że osoby, które w celach zawodowych przenoszą się z innych części województwa do Lublina, chętnie szukają mieszkań właśnie w Świdniku. Nie mamy nic przeciwko byciu sypialnią Lublina, ale chcemy być sypialnią komfortową i wygodną. Stawiamy na inwestycje poprawiające jakość życia mieszkańców – inwestujemy w infrastrukturę drogową, oświatę, obiekty sportowe i miejsca rekreacji, i jak widać przynosi to rezultaty. Ten potencjał Świdnika dostrzegają również developerzy, którzy chętnie tu inwestują.

I rzeczywiście, patrząc na nasze województwo, Świdnik to chyba zaraz po Lublinie miejsce, w którym developerzy inwestują najchętniej.

Przy ul. gen. S. Roweckiego „Grota”, w bezpośrednim sąsiedztwie bloków powstających w ramach programu „Mieszkanie Plus”, swoją inwestycję prowadzi TTS Development. Docelowo firma planuje postawić tu 4 trzypiętrowe bloki. Do inwestycji w tej części Świdnika najwyraźniej przymierza się również Spółdzielnia Mieszkaniowa, która w minionym roku za ok. 3 mln zł kupiła od miasta dwie działki.

Nowe mieszkania powstają również w południowej części miasta, gdzie swoje inwestycje prowadzi firma Mak-Dom. Kilka tygodni temu swoją inwestycję, przy ul. Wyszyńskiego, niemal w centrum miasta, rozpoczęła Grupa Deweloperska GD z Lublina. Blok, w którym najprawdopodobniej znajdą się również lokale usługowe ma być gotowy w przyszłym roku. Do budowy nowych apartamentowców przymierza się także firma Wikana, która w 2019 roku kupiła od miasta za kwotę 8 mln zł około 2-hektarową działkę na os. Brzeziny.

Inwestycję w centrum miasta planuje również firma Budrym, zajmująca się głównie budową lokali usługowo-handlowych, która zakupiła od miasta za 6,3 mln zł netto, działki ze starym ratuszem.

– 28 stycznia podpisany został akt notarialny. Od tego czasu mamy 30 dni na całkowite opuszczenie budynku, bo wykorzystywaliśmy go jako dodatkową przestrzeń magazynową. Z końcem lutego przekażemy nabywcy klucze i on już będzie tym gospodarował – mówi Marcin Dmowski, wiceburmistrz Świdnika.

Jeszcze nie wiadomo, co dokładnie powstanie w miejscu starego ratusza. Najprawdopodobniej będzie to obiekt handlowo-usługowy, choć plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza również funkcję mieszkaniową. Jak informuje UM, inwestor na pewno przewiduje budowę dużego parkingu.

Jak dodają urzędnicy, sporym zainteresowaniem cieszą się również nieruchomościami pod budownictwo jednorodzinne. Mimo że działki nie są tanie, w mieście powstaje coraz więcej domków. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here