Dobrze uczą i nie mają długów

Miasto Świdnik zostało wyróżnione certyfikatem „Samorządowy Lider Edukacji”. Jest on przyznawany samorządom, które efektywnie, nowocześnie i skutecznie prowadzą politykę oświatową.


– Cieszymy się z tego wyróżnienia tym bardziej, że jest ono przyznawane przez niezależną kapitułę. Nie jest to żaden płatny ranking. Niezależni specjaliści ocenili, że edukacja w Świdniku jest na wysokim poziomie – mówi Ewa Jankowska, sekretarz miasta.

Certyfikat „Samorządowy Lider Edukacji” przyznawany jest przez Fundację Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego. Otrzymują go samorządy, które efektywnie, nowocześnie, skutecznie i w oparciu o najwyższe standardy jakościowe prowadzą działalność w sferze lokalnej polityki oświatowej.

„Realizacja zadań oświatowych stała się jednym z najważniejszych wyzwań dla samorządów. Jednostki, wykorzystując instrumenty prawne i finansowe, mogą wpływać na jakość kształcenia czy materialny status szkół. W formie uchwal przyjmują regulaminy wynagrodzenia nauczycieli, zasady dofinansowania ich doskonalenia zawodowego, odpowiadają za zapewnienie warunków działania szkół i mogą ustalać lokalne zasady edukacyjne, dotyczące np. maksymalnej liczby uczniów w oddziałach szkolnych.

Zadania te na poziomie ogólnopolskim są realizowane na poziomie zróżnicowanym. Niektóre samorządy podejmują je w sposób zaledwie poprawny, schematyczny, nie wykraczając poza ustawowe minimum. Inne działają twórczo, odważnie, z wizją przełomu, angażując znaczne siły i środki w kreowanie polityki edukacyjnej (…). Nie ulega wątpliwości, że aktywność Gminy Miejskiej Świdnik jest przykładem tego drugiego podejścia” – czytamy w uzasadnieniu przyznania certyfikatu.

Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu i przyznanie certyfikatów odbyło się 13 października na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Kolejnym wyróżnieniem dla Świdnika jest miejsce w „Banku Dobrych Praktyk Samorządowych”. Zgodnie z raportem Ministerstwa Finansów, na koniec 2016 roku na prawie 2 500 polskich gmin tylko 96 nie było zadłużonych. Największą gminą bez długów był właśnie Świdnik. Jak wskazali autorzy zestawienia, wynika to ze zrównoważonej polityki budżetowej, skuteczności w pozyskiwaniu środków zewnętrznych oraz wyznaczania limitów wydatków dla wniosków budżetowych na etapie opracowywania projektu budżetu. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here