Docieplanie, malowanie i nowe chodniki

4,5 mln zł wyda w tym roku Spółdzielnia Mieszkaniowa w Świdniku na remonty bloków. Część prac już została zakończona; inne jeszcze trwają. Jak zapewnia zarząd, większość zaplanowanych robót powinna zakończyć się do 30 września.


Najbardziej kosztowne z zaplanowanych na ten rok prac to remonty kominów i balkonów (m.in. przy Mickiewicza 1, al. Lotników Polskich 42 i 44, Racławickiej 28 i 45, Parcelowej 3 i 5 oraz Spadochroniarzy 1). Spółdzielcy wydadzą na nie aż 1,1 mln zł. Przy ul. Kalinowej 9 zaplanowano przebudowę chodnika i dojazdu. Przy Wiśniowej 6, oprócz chodnika, poprawiony zostanie też parking, a m.in. przy Hallera 4, 5, 7, Witosa 7a i Smorawisńskiego 3 i 5 wyremontowane będą chodniki. Na wszystkie zaplanowane roboty drogowe spółdzielnia wyda ok. 660 tys. zł.
Kwotę 540 tys. zł SM zapłaci za ocieplenie bloków. Do termomodernizacji przewidziane są nieruchomości przy Kosynierów 13 i 15, Kopernika 6, Racławickiej 5, Hallera 6 i Smorawińskiego 5. Zaplanowano także remonty instalacji elektrycznej. Łącznie ich koszt wyniesie 450 tys. zł (planowany jest m.in. kompleksowy remont instalacji w częściach wspólnych budynku przy Racławickiej 13 i Kopernika 14 oraz wymiana lamp na klatkach schodowych na LED-owe z czujnikami ruchu w 20 budynkach). Trwa także malowanie klatek schodowych. Prace te obejmują 13 budynków, a spółdzielnia wyda na to 250 tys. zł.
– Prace wykonywane są sukcesywnie a ich zakończenie zaplanowano w większości na 30 września. Pogoda sprzyja, więc nie ma obaw o terminowość. Po przetargach na roboty remontowe, które odbyły się na początku roku, w funduszu remontowym zostały nam pewne oszczędności. Dodatkowo decyzją walnego zgromadzenia zostały one zasilone kwotą ok. 527 tys. zł z podziału nadwyżki bilansowej. Stąd decyzja mieszkańców o rozszerzeniu jeszcze w bieżącym roku zaplanowanego zakresu prac remontowych – mówi Wiesława Wypchło, wiceprezes spółdzielni.

Ogłoszono przetargi na ocieplenie stropodachów w 11 budynkach (Hallera 3, 5, 7, Kosynierów 16, Smorawińskiego 2, 4, Witosa 1, 3, 3A, 5, 5A), wymianę drzwi w klatkach schodowych w bloku przy Witosa 10, poszerzenie dojść do bloków i wykonanie kanałów odwadniających przy Bankowej 6 i Racławickiej 35. Takie prace obejmą też blok przy Racławickiej 33. Zaplanowano także wymianę urządzeń na placach zabaw zlokalizowanych w rejonie Akacjowej 13-17 i Klonowej 10-14.
Łącznie na remonty SM wyda w tym roku 4,5 mln zł. Oprócz tego wyłoży 170 tys. na modernizację lokalów użytkowych i 45 tys. zł na remonty mienia spółdzielni. (w)