Dodatek do życzeń

Prezenty, choinka, świąteczne przysmaki – wszystko kosztuje. Przed Bożym Narodzeniem każdy grosz się przyda, także ten z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Sprawdziliśmy, czy w tym roku mogą liczyć na niego pracownicy instytucji w Chełmie i regionie.

Powody do zadowolenia mogą mieć pracownicy chełmskiego magistratu. Lada dzień na ich konto powinny wpłynąć pieniądze z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. – Będzie to od 370 do 450 zł brutto w zależności od wysokości dochodu na osobę w rodzinie. A w przypadku emerytów i rencistów 110 brutto – informuje Elżbiety Grzyb, sekretarz miasta.
Na świąteczny bonus mogą liczyć także pracownicy Chełmskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Maciej Cieślak, zastępca prezesa ds. technicznych, zapowiada, że pracownicy dostaną po 470 zł, kadra kierownicza – po 440 zł, a zarząd i główna księgowa – po 400 zł.
Tradycyjnie już premię świąteczną szykuje chełmski MPEC. – Planujemy ją wypłacać pomiędzy świętami a Nowym Rokiem – zapowiada prezes Mirosław Iwiński, kwotami jednak nie operuje.
„Karpiowe” na pewno trafi też na konta pracowników chełmskiego MPGK. – Wszyscy pracownicy, którzy zatrudnieni byli przez pełen rok, otrzymają 500 zł brutto – mówi Magdalena Gardzińska z MPGK.
Pracownicy Chełmskich Linii Autobusowych otrzymają 405 zł, 450 zł lub 500 zł – w zależności od dochodu
Na dodatkowy zastrzyk pieniężny mogą liczyć także pracownicy oświaty. – Planujemy wypłacać dodatki świąteczne, ale będą to niewielkie, symboliczne kwoty. Ok. 300 zł przy najniższym dochodzie – mówi dyrektor II LO w Chełmie, Marta Klasura. Na trochę większe pieniądze mogą liczyć zatrudnieni w ZSO nr 8 – nawet 570 zł brutto. Najbogatsze święta będą mieli pracownicy I LO. Tam dyrektor Teresa Kiwińska przeznacza na karpiowe aż 700 zł na osobę. Zdecydowanie wystarczy na karpia i choinkę, a nawet na coś pod choinkę.
Świąteczną kasę rozda także wójt gminy Chełm Wiesław Kociuba. Z tym, że prawdopodobnie nie wszystkim, bo mają to być nagrody kończące rok budżetowy. Ci pracownicy, którzy przez cały rok sumiennie pracowali i żyli w zgodzie z wójtem mogą być jednak spokojni. Na ich kontach powinno się pojawić 500 zł premii.
Świątecznych bonusów, choć dość skromnych, nie szczędzi też wójt gminy Kamień Roman Kandziora. Nie dość, że podczas ostatniej sesji rady gminy wszystkim radnym rozdał czekoladowe mikołaje, to jeszcze planuje pracownikom swojego urzędu wypłacić symboliczne karpiowe.
Smakiem przed świętami muszą obejść się pracownicy chełmskiego szpitala. – Nie stać nas na świąteczne dodatki – nie kryje dyrektor Jacek Buczek.
Nic nie skapnie także funkcjonariuszom policji. – U nas nie ma czegoś takiego, jak dawanie pieniędzy na święta – mówi podkom. Ewa Czyż, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Chełmie. W podobnym tonie wypowiada się rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. – Obowiązujące przepisy płacowe nie przewidują wypłacania tego typu świadczeń na samą okoliczność świąt – informuje ppor. SG Dariusz Sienicki. (mg)