Dodatkowa kasa dla firm

Nie 74 milionów, ale aż 89 mln dostaną firmy z województwa lubelskiego dotknięte przez pandemię koronawirusa z konkursu na finansowanie kapitału obrotowego. Z uwagi na ogromne zainteresowanie mikro i małych przedsiębiorców konkursem Zarząd Województwa postanowił przeznaczyć na ten cel dodatkowe 15 mln złotych. Oznacza to, że kolejne firmy z listy, które spełniły wymogi formalne, otrzymają bezzwrotne dotacje.

Konkurs na finansowanie kapitału obrotowego odbył się cztery miesiące temu. Zainteresowanie było tak duże, że samo przyjmowanie wniosków przez Lubelską Agencję Wspierania Przedsiębiorczości na dotacje trwało zaledwie 4 sekundy. Wpłynęło ponad 16 tys. wniosków. Na tzw. białej liście, dla której wystarczyło środków, znalazło się 2273 przedsiębiorców, a na rezerwowej – 879. Dzięki dodatkowym pieniądzom, część firm z listy rezerwowej otrzyma wsparcie. Gdzie Zarząd Województwa znalazł dodatkową kasę?

– Wspomniane 15 mln złotych, to wolne środki, które pozostały z oszczędności w ramach priorytetu inwestycyjnego 3C – Działania 3.7 Wzrost konkurencyjności MŚP – informuje Remigiusz Małecki, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego.

Przed dwoma tygodniami informowaliśmy, że wypłata pieniędzy nieco się ślimaczy. Urzędnicy zakasali jednak mocno rękawy. W ciągu miesiąca podwoili liczbę zatwierdzonych wniosków i kwotę do wypłaty – z 19 milionów do ponad 38 milionów. Wypłaty środków dokonywane są przez Bank Gospodarstwa Krajowego, harmonogram wypłat (dla dotacji unijnych) dostępny jest na stronie https://www.bgk.pl/files/public/uploads/graphics/Terminarz_platnosci_srodkow_europejskich_PF_2014-2020_w_2020_r.pdf

Do dofinansowania wybrano już 1925 projektów na kwotę 63,7 mln, z czego na 2 grudnia podpisano 1650 umów, na łączną kwotę 54 mln zł.

– Ponieważ ocena wniosków trwa, a projekty są o różnej kwocie dofinansowania, na chwilę obecną nie jest możliwe określenie ostatecznej liczby projektów, które zostaną wybrane do dofinansowania – podkreśla rzecznik marszałka i dodaje, że już w tym tygodniu opublikowana zostanie kolejna lista. BS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here