Dołącz do szlachetnych wolontariuszy

Szlachetna Paczka i Akademia Przyszłości wciąż poszukują wolontariuszy. Potrzeba ponad 9,5 tys. osób, w tym ok. 600 w województwie lubelskim. W zeszłym roku dzięki pracy wolontariuszy wsparcie otrzymało ponad 14,5 tysiąca rodzin z całego kraju, a łączna wartość przekazanych paczek sięgnęła niemal 46 mln zł. W tym roku z powodu epidemii koronawirusa potrzeby są jeszcze większe. Organizatorzy akcji chcieliby dotrzeć z pomocą do nawet 30 tys. rodzin.


Wciąż trwa rekrutacja wolontariuszy do kolejnej edycji Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości – jednych z największych i najskuteczniejszych programów społecznych w Polsce. Wolontariusze Szlachetnej Paczki zbierają historie potrzebujących rodzin, diagnozują ich potrzeby, budują relacje. To dzięki nim darczyńcy mogą przygotować konkretną i dedykowaną pomoc, a rodziny – odzyskać nadzieję na zmianę. Z kolei w Akademii Przyszłości wolontariusze stają się dla swoich małych „studentów” towarzyszami w drodze do budowania poczucia własnej wartości.

Dzięki cotygodniowym spotkaniom dzieci zaczynają dostrzegać swoje mocne strony, odkrywać talenty i pokonywać kolejne bariery. Aż 82% dzieci po udziale w Akademii zaczyna wierzyć w siebie, a 74% poprawia swoje wyniki w nauce. Wolontariusz staje się dla nich często jedną z najważniejszych osób w życiu.

Wolontariat w Paczce czy Akademii to coś więcej niż pomaganie innym – twierdzą ci, którzy już wzięli udział w jednym z tych programów. – To również zdobywanie wiedzy, umiejętności, rozwój własnej osobowości – przyznaje Karolina, wolontariusz Paczki.

W tym roku, zdaniem organizatorów akcji, w wyniku pandemii, Szlachetna Paczka będzie potrzebna bardziej niż kiedykolwiek. – Wielu Polaków utraciło dochód bądź ma w najbliższej rodzinie kogoś w takiej sytuacji. I choć pandemia dotknęła nas wszystkich, najbardziej uderzyła w grupy i tak już wykluczone społecznie oraz najmniej uprzywilejowane – mówi Dominika Jabłońska, działająca w Szlachetnej Paczce.

– Chcielibyśmy dotrzeć z pomocą do ok. 30 tys. rodzin i osób potrzebujących, a do tego potrzeba co najmniej 9,5 tys. wolontariuszy, w tym ponad 600 w województwie lubelskim. Rekrutacja wciąż trwa.

Na chętnych czekają również sztaby akcji w Lublinie i Świdniku. – W tamtym roku Szlachetna Paczka zadziałała w Świdniku po raz pierwszy. Było dwunastu wolontariuszy i lider, a udało się nam obdarować ponad 20 rodzin z całego powiatu i zorganizować koncert w Miejskim Ośrodku Kultury. Wyszło to naprawdę bardzo fajnie – mówi Tomasz Kuśmierczyk, lider Szlachetnej Paczki w Powiecie Świdnickim.

Aby dołączyć do wolontariatu, należy mieć ukończone 18 lat. Zgłaszać się mogą również osoby, które ukończyły 16. rok życia, ale w ich przypadku wymagana jest zgoda rodziców lub opiekunów. Szczegóły na stronie szlachetnapaczka.pl. (ek, w)