Z Dorohuska na święto Jordanu

Delegacja z Dorohuska wzięła udział w uroczystościach religijnych „Wodochreszcza”, zwanych też świętem Jordanu, które odbyły się w Huszczy na Ukrainie.

Według religii prawosławnej, cykl bożonarodzeniowy kończy święto Chrztu Pańskiego, przypadające według kalendarza gregoriańskiego na dzień 19 stycznia. W ten dzień po Boskiej Liturgii, z cerkwi wyrusza procesja do najbliższego jeziora lub rzeki, aby poświęcić wodę. Taką poświęconą wodę wierni czerpią z przerębla i zabierają do domu, skrapiając nią zabudowania oraz zwierzęta. Nie brakuje śmiałków, którzy sami zanurzają się w przeręblu. Panuje przekonanie, że ten, kto to zrobi, może liczyć na zdrowie przez cały rok.
W tym wyjątkowym święcie wzięła udział delegacja z gminy Dorohusk, która gościła w Huszczy na Ukrainie. Równolegle z uroczystościami religijnymi na Jeziorze Huszczańskim odbyły się zawody wędkarskie, podlodowcowe z udziałem kilkunastu wędkarzy. Reprezentacja z gminy Dorohusk – Jerzy Dyczko z Zamieścia i Janusz Kowalski z Husynnego – zwyciężyła w klasyfikacji drużynowej a J. Dyczko jako pierwszy złowił rybę, za co dostał sanki wędkarskie. Do Huszczy wybrali się także: Małgorzata Sarzyńska – radna gminy Dorohusk, Stefan Wojtaszuk – instruktor GOKiT w Dorohusku oraz zespół Cykady z Wólki Okopskiej, który wspólnie z miejscowymi kapelami śpiewał kolędy i pastorałki. (reb)