Dożynki gminne w Izbicy

Rolnicy z gminy Izbica w niedzielę świętowali zakończenie prac na polach i podziękowali za zebrane plony. Oprócz religijnych i dożynkowych obrzędów, mieszkańcy wzięli udział w pikniku rodzinnym z koncertami i smakołykami przygotowanymi przez lokalne koła gospodyń wiejskich.

Tegoroczne dożynki gminne na stadionie w Izbicy rozpoczęła polowa msza święta pod przewodnictwem proboszcza parafii w Tarnogórze księdza Jana Rząda. Po eucharystii czternaście delegacji z poszczególnych sołectw ustawiło się w korowodzie dożynkowym, na czele, którego szli starostowie dożynek – Monika Jasielska z Wólki Orłowskiej i Grzegorz Studnicki z Izbicy. O oprawę muzyczną obrzędu zadbały panie z Zespołu Ludowego Koła Gospodyń Wiejskich w Ostrzycy.

Podczas oficjalnej części imprezy wręczono medale „Zasłużony dla Gminy Izbica” i statuetki w podziękowaniu za działalność na rzecz gminy. Członkowie kapituły uhonorowali medalami: emerytowanego proboszcza parafii w Orłowie Murowanym ks. Stanisława Wójtowicza, radną Grażynę Naklicką, prezesa Banku Spółdzielczego w Izbicy Marcina Wojewodę, wieloletnią sekretarz gminy Teresę Kamińską, a także Tadeusza Rysaka, Jana Zycha, Zofię Panas, Janinę Roman, Krystynę Potapińską, Bożenę Marchewkę i Annę Mróz oraz pośmiertnie – Anielę Knap.

Laureatami statuetek z podziękowaniami zostali: minister aktywów państwowych Jacek Sasin, podsekretarz stanu w ministerstwie sprawiedliwości Marcin Romanowski, starosta krasnostawski Andrzej Leńczuk, senator Józef Zając, nadleśniczy Nadleśnictwa Krasnystaw Waldemar Czajka, komendant Państwowej Straży Pożarnej w Krasnymstawie Dariusz Pylak, dyrektor Aresztu Śledczego w Krasnymstawie Anna Adamska, starostwie dożynek Monika Jasielska i Grzegorz Studnicki oraz delegacja partnerskiej gminy Winterlingen.

Podczas niedzielnego festynu nagrody odebrali również laureaci konkursów na najpiękniejszą dekorację domostw i sołectw, kompozycji dożynkowo-zielnych i ogrodów. Najładniejszą dekorację przygotowało sołectwo Tarzymiechy III, drugą nagrodę otrzymało sołectwo Dworzyska a trzecią – ex aequo – Izbica, Wirkowice i Tarnogóra Kolonia. Za kompozycje jurorzy najwyżej ocenili propozycję Wólki Orłowskiej, drugie miejsce przyznali Tarnogórze, a trzecie nagrody trafiły do Izbicy i Wirkowic.

O nagrody za najpiękniejsze ogrody rywalizowało siedmiu właścicieli. Pierwszą otrzymała Agnieszka Mazurek ze Stryjowa, drugą Grażyna Wereda z Tarnogóry, a trzecią Bogusława Szymaniak z Kryniczek. Członkowie jury przyznali również nagrodę specjalną za ogród warzywny i udane plony dla Tadeusza Szwajewskiego z Izbicy.

Podczas niedzielnych dożynek odbyła się także loteria fantowa dla osób, które tego dnia zaszczepiły się przeciwko Covid-19. Prawie 40 zaszczepionych mogło liczyć na atrakcyjne nagrody w postaci telewizora i artykułów gospodarstwa domowego, ufundowanych przez wójta gminy Izbica.

Emocje związane z rozstrzygnięciem konkursów poprzedziły występy artystyczne. Na plenerowej scenie zaprezentowali się młodzi wokaliści i instrumentaliści, którzy rozwijają swoje pasje na zajęciach w Domu Kultury w Tarnogórze, kapela Stryjowiacy ze Stryjowa, Zespół Ludowy KGW Swojacy z Tarzymiech III i kapela Uroczysko z Krasnegostawu.

Wieczorem publiczność bawiła się z Cygańskim Taborem z Ciechocinka i zespołem Medox, a imprezę zakończył widowiskowy pokaz teatru ognia połączonych grup Leśne licho ze Stalowej Woli i Utopia z Zamościa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here