Dożynki u świdnickich działkowców

Najlepszym wręczono okolicznościowe dyplomy i nagrody, nie zabrakło też tradycyjnej wystawy plonów i wspólnego grilla – tak wyglądały tegoroczne dożynki działkowców z Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. Obrońców Westerplatte w Świdniku.


Działkowcy w minioną niedzielę, 20 sierpnia, spotkali się w Kalinówce na dorocznych dożynkach. Impreza była okazją do podsumowania ich pracy i pochwalenia się plonami. Rozstrzygnięto konkursy na najładniejszy sektor ogrodowy i najładniejszą działkę, wręczono odznaczenia przyznane przez Polski Związek Działkowców oraz dyplomy okolicznościowe z okazji 30-lecia ogrodu „Kalina” i 60-lecia sektora „Narcyz”. Nie mogło zabraknąć też tradycyjnej wystawy, na którą złożyły się najpiękniejsze owoce i warzywa. Po części oficjalnej działkowcy i ich goście bawili się i grillowali.
Stanisław Pszeniczka, prezes ROD im. Obrońców Westerplatte w Świdniku, przyznaje, że ten rok nie do końca był dla działkowców dobry.
– A to ze względu na aurę, jaka panowała, a konkretnie wiosenne przymrozki. Na drzewach praktycznie nie ma owoców. Nie było czereśni ani wiśni. Teraz nie ma jabłek, śliw i gruszek. Można powiedzieć, że ten rok był połowicznie dobry. Jeśli zaś chodzi o ogród, to ma się on całkiem dobrze. Sukcesywnie prowadzimy prace remontowe i inwestycyjne – remontujemy ogrodzenia i instalację wodną, doprowadzamy energię – elektryczną. W tym roku udało nam się też wybudować Dom Działkowca w ogrodzie „Kalina” w Kalinówce. Działkowicze są zadowoleni. Praktycznie wszystkie z naszych 1200 działek na terenie gmin Świdnik, Mełgiew i Głusk są zagospodarowane – mówi prezes Pszeniczka.
Świdniccy działkowcy mogą pochwalić się także pewnymi sukcesami. Decyzją Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców ROD im. Obrońców Westerplatte w Świdniku został laureatem ogólnopolskiego konkursu „Rodzinny Ogród Działkowy roku 2017” w kategorii „Zagospodarowanie działek”, a w ubiegłym roku działkowicze wygrali konkurs na najładniejszy ogród w okręgu lubelskim. Na tym lista sukcesów się nie kończy. Działkowicze z ROD w Świdniku, państwo Dorota i Wiesław Kucyk, zostali laureatami konkursu „Wzorowa Działka roku 2017”.  (w)