Dożynki w czasie pandemii

– Szanowni Państwo, jest mi miło poinformować o terminie dożynek parafialno-gminnych, które odbędą się 15 sierpnia o godz. 12 w kościele parafialnym pw. świętego Bartłomieja w Łopienniku Nadrzecznym – mówi Artur Sawa, wójt Łopiennika Górnego. W gminie Izbica odbędzie się tylko msza. Gmina Krasnystaw organizuje tylko konkurs dożynkowy.

– Z powodu trwającego stanu epidemii w tym roku odstąpiliśmy od organizacji dożynek w amfiteatrze przy Szkole w Łopienniku Nadrzecznym, a powróciliśmy do tradycji kościelnej jak dawniej – podkreśla wójt gminy Łopiennik Górny Artur Sawa. – Szczegóły dożynek parafialno-gminnych już wkrótce na plakatach. Tradycyjnie odbędzie się konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy gminy Łopiennik Górny. Serdecznie zachęcam do udziału w konkursie koła gospodyń wiejskich, sołectwa, stowarzyszenia, grupy nieformalne, instytucje oraz indywidualnych twórców. Najpiękniejszy wieniec dożynkowy wraz z delegacją będzie reprezentował gminę w konkursie powiatowym – informuje wójt gminy Łopiennik Górny.

W Izbicy tegoroczne dożynki ograniczą się do mszy świętej zaplanowanej na 15 sierpnia o 11.30 w kościele pod wezwaniem św. Kajetana w Orłowie Murowanym. – Dożynki gminne to uroczystość o wieloletniej tradycji, niestety z uwagi na sytuację epidemiologiczną związaną z zagrożeniem koronawirusem i zakazem dotyczącym organizacji imprez masowych oraz zgromadzeń publicznych, dożynki 2020 nie będą mogły odbyć się w formie w jakiej dotychczas organizowaliśmy to święto – tłumaczy Jerzy Lewczuk, wójt Izbicy. Lewczuk podkreśla, że decyzja ta jest ciężka, ale podyktowana troską o zdrowie mieszkańców. – Jednocześnie wyrażam nadzieję, że w 2021 r. będziemy mogli spotkać się wszyscy razem i celebrować święto plonów w taki sposób, jak dotychczas, czyli barwnie, radośnie i z ludowym przytupem – dodaje wójt Izbicy.

Ze względu na sytuacje epidemiczną gminnego święta plonów w gminie Krasnystaw w tym roku nie będzie, ale jego organizatorzy nie rezygnują z kultywowania tradycji wicia wieńców dożynkowych. Gminne Centrum Kultury w Krasnymstawie z siedzibą w Siennicy Nadolnej zachęca do udziału w konkursie wieńców, z których najładniejszy będzie reprezentować gminę na dożynkach powiatowych. – Mieszkańcy naszej gminy chętnie wiją wianki, a w niektórych miejscowościach odbywają się nawet wiejskie dożynki. Mimo pandemii koronawirusa nie chcemy ich tego pozbawiać, a przy okazji możemy dać szansę zaprezentowania efektów mozolnej pracy na forum powiatowym – mówi dyrektor GCK w Siennicy Nadolnej Dorota Rybczyńska.

Propozycje w konkursie mogą zgłaszać koła gospodyń wiejskich, sołectwa, stowarzyszenia i grupy nieformalne. Każdy ma wykonać wieniec wyłącznie z naturalnych surowców, w tym zbóż, kwiatów, owoców, ziół i innych płodów rolnych, uprawianych w regionie lubelskim. Oprócz materiałów i techniki wykonania członkowie jury będą oceniać m.in. zgodność kompozycji z tradycją i sposób prezentacji wieńca, w tym stroje grupy wieńcowej. Zgłoszenia można przesyłać tradycyjną pocztą na adres: Gminne Centrum Kultury w Krasnymstawie z/s w Siennicy Nadolnej, Siennica Nadolna 15D, 22-302 Siennica Nadolna

lub pocztą elektroniczną pod adres: gck@poczta.internetdsl.pl. Termin przyjmowania zgłoszeń upływa 10 sierpnia, a pełny regulamin konkursu i niezbędne formularze są dostępne na stronie: www.gck.p9.pl. (kg)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here