Dożynki w gminie Kransystaw

„Plon niesiemy plon…” – ta tradycyjna ludowa pieśń rozpoczęła dożynki wiejskie zorganizowane przez Koło Gospodyń Wiejskich Zastawie Kolonia i Łany „Sami Swoi”.

Tradycyjny wieniec, upleciony przez Katarzynę Żebrowską, wozem konnym został przewieziony do kościoła św. Franciszka w Krasnymstawie na mszę dożynkową. Kolejne elementy święta plonów odbywały się już na placu przed Wiejskim Domem Kultury w Łanach. Starostowie dożynek, Joanna Kostrzanowska i Krzysztof Zwierz, powitali licznie zgromadzonych gości, na czele z wójt gminy Krasnystaw Edytą Gajowiak-Powroźnik oraz dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Krasnymstawie z siedzibą w Siennicy Nadolnej Dorotą Rybczyńską.

Członkinie KGW zaprezentowały przyśpiewki i pieśni ludowe, mieszkaniec wsi Leszek Jagniątkowski przedstawił własną twórczość poetycką, a wiejska młodzież zatańczyła układ taneczny zwany „belgijką”. Głos zabrała również wójt, która w swoim przemówieniu doceniła ciężką pracę rolnika oraz obiecała wyczekiwany remont drogi. Inwestycja ta przyczyni się do poprawy warunków pracy rolników oraz jakości życia mieszkańców.

Na scenie pojawili się Piotr Jaworski i Cezary Bojankowski, a kapela ludowa „Cukrowniacy” przygrywała gościom raczącym się poczęstunkiem przygotowanym przez Koło pod kulinarnym przewodnictwem Marzeny Poznańskiej. Można było pokosztować m.in. wiejskich pierogów z serem i soczewicą, bigosu, kaszanki czy swojskiego chleba ze smalcem i ogórkiem.

Dożynki, pierwsze od 1978 roku, stanowią udany debiut reaktywowanego w ubiegłym roku KGW z nową nazwą „Sami Swoi” oraz prężnie działającą przewodniczącą w osobie Anny Zaj. Trzon Koła tworzą energiczne i pomysłowe mieszkanki obydwu miejscowości: Justyna Szczepanik, Alicja Mataczyńska oraz Lidia Pachuta.