Dożywocie za zabicie syna?

Do zamojskiego sądu trafił właśnie akt oskarżenia wobec 83-letniego dziś mieszkańca Stężycy Kolonii w gminie Krasnystaw. W Boże Narodzenie ubiegłego roku starszy mężczyzna zabił siekierą swojego 53-letniego syna. Powód? Powtarzające się, alkoholowe awantury.

Przypomnijmy. W sobotę, 26 grudnia 2015 r., tuż po 16-tej dyżurny krasnostawskiej policji otrzymał informację, że w jednym z domów w Stężycy Kolonii (gmina Krasnystaw) znaleziono ciało 53-letniego Stanisława K. O fakcie tym natychmiast powiadomił pogotowie, na miejsce skierowano też policjantów, prokuratora i biegłego z zakresy medycyny sądowej. – Już wstępne ustalenia wskazywały, że mogło dojść do zabójstwa. Mężczyzna miał rany cięte głowy. Prokurator zarządził sekcję zwłok – relacjonował wówczas Piotr Wasilewski, rzecznik krasnostawskiej policji. Sprawą zajęli się policjanci z wydziału kryminalnego krasnostawskiej komendy wspierani przez funkcjonariuszy z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. – Zaangażowani zostali również eksperci z laboratorium kryminalistyki oraz policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Lublinie. Czynności na miejscu zdarzenia trwały trzy dni. Sprawdzano osoby, które miały ostatnio kontakt z ofiarą – informował. Pracujący przy sprawie śledczy ustalili, iż zabójstwa 53-latka dokonał jego ojciec, 82-letni Henryk K. W Boże Narodzenie staruszek pokłócił się o coś z 53-latkiem i w pewnym momencie sięgnął po siekierę. Zadał synowi co najmniej pięć ciosów w głowę, a po dokonaniu zbrodni ukrył siekierę w schowku wykonanym w podłodze obory. Sam zadzwonił na policję i przyznał się do morderstwa. Początkowo zeznał, że żałuje tylko tego, że na zabicie syna miał cały rok, a zrobił to akurat w okresie świąt Bożego Narodzenia. Już w areszcie załamał się i zaczął żałować tego co zrobił.
– Właśnie zakończone zostało sporządzanie aktu oskarżenia wobec 83-letniego dziś mężczyzny. Grozi mu dożywocie. Henryk K. tłumaczył się, że miał dość awantur, jakie jego syn urządzał po alkoholu i w końcu coś w nim pękło – mówi Józef Nowosad z Prokuratury Rejonowej w Krasnymstawie. Wkrótce morderca-senior stanie przed sądem. (kg)