Dragon na olimpiadzie młodzieży

W dniach 22-28 lipca na strzelnicach Gwardii Zielona Góra odbył się 25 finał ogólnopolskiej olimpiady młodzieży w sportach letnich, czyli mistrzostwa Polski juniorów młodszych w strzelectwie sportowym. W zawodach wzięło udział troje zawodników Dragona Chełm. Dwa medale zdobył Miłosz Drozda.

W konkurencjach strzeleckich startowało ponad 200 zawodników i zawodniczek, którzy wcześniej pomyślnie przeszli przez sito kwalifikacji. Dragona Chełm reprezentowali Miłosz Drozda, Martyna Pastuszak i Kacper Zawistowski. Wszyscy troje strzelali konkurencje karabinowe. Kacper Zawistowski uzyskał następujące miejsca: 32 w karabinie sportowym trzy postawy, gdzie poprawił swój rekord życiowy oraz 38 w karabinie pneumatycznym. Były to jego pierwsze zawody tej rangi.

Martyna Pastuszak startowała w karabinie pneumatycznym. Po emocjonującej konkurencji sklasyfikowana została na 13 miejscu. Należy tu dodać, że o rankingu w obrębie pierwszej piętnastki decydowały dziesiętne części punktu – tak silnie obsadzone były zawody. Martyna jest jedną z dwóch zawodniczek (a startowało ich w tej konkurencji pięćdziesiąt), które w jednej serii uzyskały rezultat 103,5 punktu lub więcej.

Miłosz Drozda, na co dzień uczący się w I LO w Chełmie, zaliczył świetne zawody. Podopieczny Jana Dąbskiego najpierw wygrał pierwszą zmianę w konkurencji karabinu sportowego trzy postawy (znaczną przewagą, bo 30 punktów) by ostatecznie zostać sklasyfikowanym po ostatniej zmianie na drugim miejscu. Złoto umknęło mu przez jeden punkt straty. O końcowej klasyfikacji zdecydował ostatni strzał w postawie stojąc, który jego przeciwnikowi wyszedł nieco lepiej.

Osiągnięty w tej konkurencji wynik jest nowym rekordem życiowym Drozdy. Brązowy medal Miłosz zdobył w sobotę w konkurencji karabinu pneumatycznego. Jak wynika z relacji trenerów z innych klubów, Drozda od początku utrzymywał się na czele stawki. Niestety w piątej serii miał chwilę zawahania, która kosztowała go ostatecznie 1,4 punktu straty do srebrnego medalu.

Tegoroczny finał ogólnopolskiej olimpiady młodzieży i zdobyte miejsca medalowe są najlepszym, jak dotąd, występem naszych zawodników na mistrzostwach Polski tej kategorii wiekowej. Miłosz, Martyna i Kacper zdobyli łącznie 17 punktów w rankingu Współzawodnictwa Sportowego Dzieci i Młodzieży, prowadzonym przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. (kg)