Dreszera czeka na remont…

Około pół miliona potrzeba na kapitalny remont ul. Dreszera. Droga miała być wykonana przed dwoma laty, ale władze miasta czekały, aż prywatny inwestor, na tyłach hotelu „Kamena”, wybuduje galerię handlową. Obiekt nie powstał do dziś i mało prawdopodobne jest, że w najbliższym czasie zostanie wybudowany.

– Dokumentację projektową na przebudowę ul. Dreszera mamy i jest ona ważna do 2017 roku – mówi Krzysztof Tomasik, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Chełmie. – Projekt przewiduje budowę ulicy z kostki brukowej, wymianę krawężników i chodników. Całość według naszych szacunków może kosztować około 500 000 zł. Dlaczego kostka brukowa? W centrum miasta dochodzi do różnych awarii sieci wodociągowej czy sanitarnej. Przy usuwaniu usterek łatwiej ponownie ułożyć kostkę, niż robić asfaltowe łaty.
Dreszera, obok Waśniewskiego, to jedyna w ścisłym centrum miasta ulica, wymagająca kapitalnego remontu. – To fakt, wszystkie drogi na tzw. starówce zostały już wyremontowane, oprócz właśnie Dreszera i Waśniewskiego – przyznaje Tomasik. – Z pracami czekaliśmy na budowę galerii handlowej, która miała powstać na tyłach hotelu „Kamena”. Biorąc pod uwagę fakt, że ciężkie samochody z materiałami budowlanymi dojeżdżałyby właśnie przez Dreszera, szkoda było przebudowywać ulicę przed tą inwestycją. Duże ciężarówki zniszczyłyby nawierzchnię i cały wysiłek, pieniądze poszłyby na marne.

Galeria handlowa do dziś jednak nie powstała i nie wiadomo, kiedy i czy ruszy jej budowa. O tym, że ul. Dreszera należy jak najszybciej przebudować, przekonani są jej mieszkańcy, a także kierowcy, którzy bardzo często z niej korzystają. – Ruch, mimo że obowiązuje jeden kierunek jazdy, jest duży. Przy Dreszera mieszczą się bank, apteka i liczne sklepy. Ponieważ z każdej strony są zaparkowane auta, trudno przez nią przejechać. Nawierzchnia drogi jest pofałdowana, a w centrum miasta ulice powinny być wyremontowane. Nie ma na co czekać. Tę ulicę trzeba pilnie przebudować. Przy okazji przebudowy, warto zastanowić się nad organizacją miejsc do parkowania. Chodzi o to, by było ich jak najwięcej, a jednocześnie zaparkowane auta, żeby nie przeszkadzały innym użytkownikom drogi – mówi jeden z mieszkańców ul. Dreszera.
Dyrektor Tomasik twierdzi, że niewykluczone, iż jeszcze w tej kadencji samorządu miasto zaplanowałoby przebudowę ul. Dreszera. – Wszystko zależy od tego, czy będą w budżecie pieniądze. Przypomnę, że planujemy też inne ważne dla mieszkańców inwestycje drogowe – mówi.
Na przyszły rok, przypomnijmy, miasto chce zgłosić do programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej przebudowę całej ul. Wojsławickiej. Czeka również na pieniądze na modernizację krajowej „Dwunastki” przebiegającej przez Chełm.(ps)