Droga z Dworzysk do Ostrzycy dopiero za kilka lat

Rada powiatu krasnostawskiego uznała za słuszną petycję mieszkańców sołectwa Romanów w sprawie wykonania dokumentacji technicznej modernizacji drogi powiatowej na odcinku Dworzyska – Romanów – Ostrzyca, a następnie jej realizacji. Projekt, zdaniem starosty Andrzeja Leńczuka, zostanie wykonany najwcześniej w 2023 roku, zaś przebudowa drogi ruszy, gdy powiat zdobędzie określone fundusze.

Radni powiatowi nie mieli żadnych wątpliwości. Po zapoznaniu się z petycją mieszkańców wsi Romanów, leżącej na terenie gminy Izbica, uznali ją za słuszną. Mieszkańcy domagają się wykonania dokumentacji technicznej modernizacji drogi powiatowej z Dworzysk przez Romanów do Ostrzycy oraz wymiany nawierzchni asfaltowej. Droga jest w bardzo złym stanie technicznym. Ubytki i koleiny uniemożliwiają bezpieczny przejazd po niej.

Nawierzchnię, jak podkreślają mieszkańcy Romanowa, niszczą ciężkie samochody, kierowane na tę drogę w sytuacji, gdy jest zablokowana krajowa trasa nr 17 Lublin – Krasnystaw – Zamość. Przez wszystkie trzy miejscowości biegnie też ścieżka rowerowa Green Velo, dla której nie ma wyznaczonego dodatkowego przejazdu. Rowerzyści są zmuszeni korzystać ze znajdującej się w złym stanie jezdni, co grozi wypadkiem.

Realizacją wskazanego przez mieszkańców Romanowa zadania powiat krasnostawski zajmie się najwcześniej w 2023 roku. – Zaczniemy oczywiście od dokumentacji projektowej. Gdy już będziemy mieli, poszukamy zewnętrznych źródeł finansowania. Dziś trudno powiedzieć, czy będzie to Fundusz Dróg Samorządowych, czy Program Polski Ład. Na pewno będziemy chcieli znaleźć bardzo korzystne warunki dofinansowania, bo wiemy też, w jakiej sytuacji finansowej znajduje się gmina Izbica. Musimy brać pod uwagę to, że może jej nie być stać na zabezpieczenie pieniędzy na udział własny, jeśli dofinansowanie nie będzie atrakcyjne – uzasadnia starosta krasnostawski, Andrzej Leńczuk.

Powiat krasnostawski modernizuje drogi głównie tam, gdzie gminy partycypują w kosztach realizacji zadania. Przeważnie jest tak, że połowę kwoty na wkład własny zabezpiecza starostwo, zaś drugą połowę gmina. Starosta Leńczuk zapewnia, że do czasu przebudowy odcinka z Dworzysk do Ostrzycy droga będzie naprawiana w ramach bieżących remontów. (s)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here