Drogi, drogi i jeszcze raz drogi

Przyszła kadencja ma obfitować w kolejne inwestycje drogowe. Agata Fisz zapewnia, że na miejskich drogach gruntowych pojawią się asfaltowe nakładki. Przebuduje również ważne w mieście ulice, m.in. al. Marszałka Piłsudskiego, Okszowską i Zawadówka, a także będzie kontynuować realizację rozpoczętych inwestycji. Na koniec konferencji prasowej zapowiedziała przekazanie albumu o Chełmie kontrkandydatowi z PiS.

Dalsza poprawa stanu dróg w Chełmie ma być jednym z priorytetowych działań Agaty Fisz, jeśli mieszkańcy wybiorą ją na kolejną kadencję. – Problem dróg dotyczy nas wszystkich, dlatego chcę przedstawić konkretne propozycje, zakres realizacji i w części źródła finansowania tych zadań – mówiła do dziennikarzy prezydent Chełma. – Chcemy przyczynić się do likwidacji w mieście dróg gruntowych, a jest ich blisko 60, wymagających ciągłej naprawy. A cały czas wytyczane są nowe, wraz ze zmianami planów zagospodarowania przestrzennego miasta. Do naprawy dróg potrzebny jest odpowiedni materiał, pozyskiwany z remontów głównych ulic miasta, takich jak Kolejowa czy krajowa „dwunastka”.

Prezydent zaznaczyła, że cały asfaltowy destrukt pozyskany z remontów ulic zostanie wykorzystany na naprawę dróg gruntowych. – Dzięki temu w niedalekiej przyszłości na tych drogach będzie można ułożyć asfaltowe nawierzchnie – mówiła. – Ponieważ duża część ulic w mieście została już przebudowana, znaczną ilość pieniędzy będziemy mogli przeznaczać właśnie na drogi gruntowe.

Prezydent w najbliższych latach zamierza również wybudować bądź zmodernizować ponad 100 ulic osiedlowych. – Choć większość z nich przebiega przez środek osiedli, to mają one także znaczenie ponadlokalne. Duża liczba głównych dróg została już wykonana, dlatego też więcej pieniędzy możemy ulokować w osiedla – podkreślała.

Agata Fisz zapewniła również o kontynuacji prowadzonych inwestycji, m.in. rozpoczętej przed kilkoma dniami ul. Kolejowej, przy której odbywała się piątkowe konferencja, czy przebudowie krajowej „dwunastki”. – Przewidujemy też nowe inwestycje drogowe o znaczeniu ponadlokalnym – przekonywała Fisz. – Mamy zapewnione w części fundusze na sfinansowanie budowy wiaduktu w ul. Lubelskiej, co na pewno usprawni ruch. Pamiętamy również o innych, m.in. al. Marszałka Piłsudskiego, Okszowskiej czy Zawadówka. Tych ulic będzie więcej. Wiele z nich zostanie wprowadzonych do budżetu, w związku z pojawiającymi się możliwościami sięgania po fundusze zewnętrzne. Do tej pory skutecznie po nie sięgaliśmy i dalej zamierzamy to robić.

Prezydent zapewniła, że duży wpływ na decyzje o tym, które drogi zostaną zrealizowane, będą mieli mieszkańcy Chełma, którzy zgłoszą potrzeby inwestycyjne na radach osiedli, bądź w nowo wybranym radnym. Część z tych dróg znajdzie się też w budżecie obywatelskim. – W ostatnich latach zostało wybudowanych i przebudowanych kilkadziesiąt ulic, ważnych skrzyżowań, wyznaczamy to dalej jako priorytet i główny nacisk położymy na to, aby w najbliższych latach znacznie poprawił się stan dróg w mieście – mówiła prezydent.

Na koniec konferencji Agata Fisz odniosła się do trwającej kampanii wyborczej. – Tak naprawdę dopiero się ona rozpoczęła, a już odnoszę wrażenie, że przybiera niewłaściwy kierunek – komentowała. – W wykonaniu niektórych jest oparta na insynuacjach, pomówieniach i osobistych atakach. W takiej kampanii nie chcę uczestniczyć, dlatego pragnę zaapelować do mieszkańców, by bardzo ostrożnie podchodzili do tych bardzo osobistych wycieczek, ideologicznych wrzutek, nieprawdziwych informacji, bo takie działania niepotrzebnie skłócają ludzi. Nie taki jest cel, nie taka jest idea kampanii wyborczej. Rozmawiajmy o programach, propozycjach dla mieszkańców, bo każdy od siebie może coś dla tego miasta zaoferować. Trudno określić, kto kłamie, kiedy z ust radnego PiS słyszymy, że każdy kandydat jest gwarantem realizacji ważnych inwestycji w mieście, bo muszą być one kontynuowane. Otóż nie z ust tego pana, który nie popierał budżetu z przebudową krajowej „dwunastki”, budową amfiteatru i wieloma drogami. Niekoniecznie byłabym przekonana, że te inwestycje będą kontynuowane – Agata Fisz nie omieszkała nawiązać do wypowiedzi radnego Zdzisława Szweda sprzed tygodnia, który stwierdził, że każdy, kto zostanie prezydentem, będzie musiał realizować rozpoczęte inwestycje.

Prezydent Fisz konferencję – jak sama stwierdziła – zakończyła miłym gestem. – Mam nadzieję, że zostanie on przyjęty z radością i uśmiechem – podkreślała. – Mojemu kontrkandydatowi chcę przekazać książkę o Chełmie. Uważam, że wiele dobrych rzeczy, które wydarzyły się w naszym mieście, panu Jakubowi Banaszkowi umknęło. Chełm jest pięknym miastem, ma bogatą historię i naprawdę warto się z nią zapoznać. Liczę na to, że mój gest zostanie przyjęty z życzliwością, bo taka jest moja intencja – stwierdziła prezydent. Jej sztabowcy zapewnili, że książka trafi do rąk J. Banaszka. (s)