Drogi i latarnie

Ruszył przetarg na przebudowę dróg gminnych w gm. Białopole. – Zadanie ma zostać zrealizowane jeszcze w tym roku – zapewniał na ostatniej sesji rady gminy wójt. Tymczasem, co zauważył jeden z obecnych na sali, widoczność na obecnych drogach pozostawia wiele do życzenia.

Gmina Białopole otrzymała dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych na przebudowę ulic 3 Maja i T. Kościuszki w Białopolu oraz dróg w Raciborowicach i Raciborowicach-Kolonii. Pierwszą część zadania wyceniono na ok. 300 tysięcy złotych, a drugą na ok. 415 tysięcy złotych, z czego rządowa dotacja stanowi 60 proc.

Przetarg ruszył, a w tym tygodniu ma zostać wyłoniony wykonawca. Co zapowiedział na wrześniowym posiedzeniu rady gminy wójt Henryk Maruszewski, tempo zostało narzucone, by zrealizować zadanie jeszcze w tym roku.

W ramach inwestycji dwie ulice w Białopolu zyskają nową nawierzchnię, obustronne pobocze i oznakowanie. Roboty w Raciborowicach obejmują dodatkowo m.in. wymianę przepustów i tzw. mijanki.

Temat dróg powrócił na sesji przy okazji wolnych wniosków. Tym razem jednak w kontekście braku widoczności i nieczynnych od dawna latarni na terenie gminy, o czym mówił m.in. Kazimierz Ciężki. Radny wytknął urzędnikom, że o konieczności naprawy lamp w Raciborowicach mówił wiosną, a choć mijają kolejne miesiące, w dalszym ciągu nic w tej kwestii nie zrobiono.

– Nie wiem, może w przyszłości będzie łatwiej takie wnioski realizować – odpowiedział radnemu Maruszewski.

Jak mówi wójt, konserwacją lamp miał się zająć jego zastępca, który najwyraźniej o tym zapomniał… Obecnie Stanisław Janiuk przebywa na urlopie, a niebawem odchodzi na emeryturę. Maruszewski zapewnia jednak, że problem z latarniami jeszcze tej jesieni zostanie rozwiązany. (pc)