Drogi zamiast żłobka

Pieniądze, które miasto miało przeznaczyć w tym roku na budowę żłobka przy ul. Kopera/Klonowej, w większości przesunięte zostały na inne inwestycje. – Żłobek wybudujemy w przyszłym roku – zapewnia wiceburmistrz Marcin Dmowski.


Do budowy placówki dla 150 najmłodszych świdniczan miasto przymierza się od kilku lat. W urzędzie leży gotowa dokumentacja i pozwolenie na budowę wycenioną na ok. 7 mln zł. Wydawało się, że inwestycję w końcu uda się realizować w tym roku, bo miasto pozyskało na nią 3,3 mln złotych dofinansowania z rządowego programu „Maluch Plus”. Z planów budowy i dotacji trzeba było jednak zrezygnować, bo po nie udało się znaleźć wykonawcy, który by się podjął wybudować i wyposażyć żłobek przed końcem tego roku, czyli w ciągu zaledwie kilku miesięcy.

– Potrzebujemy nowego żłobka w Świdniku i go wybudujemy – zapewnia Marcin Dmowski, zastępca burmistrza. – Zrobimy to w przyszłym roku. Ponownie wystąpimy o pieniądze w programu „Maluch Plus”, a inwestycję zrealizujemy według zmodyfikowanego projektu i w innej, tańszej niż pierwotnie zakładaliśmy technologii – deklaruje wiceburmistrz.

Pieniądze, które miasto miało zarezerwowane w tegorocznym budżecie, na budowę żłobka na majowej sesji rady miasta zostały przesunięte na inne – zdaniem miasta – równie pilne inwestycje. Najwięcej, bo ponad 900 tys. zł, zostało przeznaczone na remonty w szkołach i przedszkolach. Prace będą wykonane w wakacje.

– Między innymi zostanie wymieniona podłoga w Przedszkolu nr 4, winda gospodarcza w Przedszkolu nr 3, instalacja sanitarna w Zespole Szkół nr 1 – wylicza M. Dmowski.

Ze „żłobkowych” pieniędzy przedłużony zostanie również chodnik przy ul. Traugutta. Prace wycenione na ok. 55 tys. zł mają ruszyć jak tylko uda się wybrać wykonawcę. Ponad 150 tys. złotych wykorzystanych zostanie na budowę oświetlenia ul. Fiołkowej. Mniej więcej tyle samo ma kosztować budowa ul. Poziomkowej i Jagodowej, które dziś po deszczach toną w błocie i wodzie, które spływa tam z ul. Rejkowizna. Na „żłobkowych” oszczędnościach zyskać mają również ulice Wiejska i Działkowca, które też czekają na modernizację.

Żłobek metodą modułową

Ratusz zapewnia, że żłobek na osiedlu Brzeziny, przy zbiegu ulic Klonowej i Kopera, powstanie nawet jeśli nie będzie pieniędzy z programu „Maluch Plus”. Magistrat ma opracowaną inną niż początkowo planowano koncepcję inwestycji – obiekt miałby powstać metodą modułową i z wykorzystaniem energooszczędnych i ekologicznych technologii. Dzięki temu inwestycja ma być dużo tańsza, szybsza w realizacji, a późniejsze koszty np. ogrzewania żłobka byłyby o jedną trzecią mniejsze niż budynku wybudowaną metodą tradycyjną. JN

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here