Drogo jak… w Świdniku

Świdnik jest jednym z najdroższych miast w województwie, jeśli chodzi o opłaty za usługi komunalne. Przeciętna rodzina rocznie wydaje na nie około 3021 zł – tak przynajmniej wynika z analizy firmy Curulis – Doradztwo Samorządowe. Władze miasta tłumaczą, że analiza ta nie do końca oddaje stan faktyczny, bo biorąc pod uwagę uśrednione stawki usług komunalnych w Polsce, Świdnik plasuje się w połowie tabeli, a tak w ogóle Świdnik trudno porównać z innymi miastami w regionie.

Firma Curulis – Doradztwo Samorządowe, specjalizująca się w świadczeniu usług na rzecz jednostek samorządu terytorialnego, na podstawie danych z 339 gmin przygotowała analizę kosztów usług komunalnych w miastach powiatowych. Pod uwagę wzięto roczne opłaty, jakie ponosi 4-osobowa rodzina za wodę, ścieki, odbiór odpadów, podatek od nieruchomości, komunikację miejską i płatne parkowanie.

„Każdego dnia ponad 38 milionów osób korzysta w Polsce z usług komunalnych. Czysta woda, transport publiczny czy gospodarka odpadami są podstawowymi potrzebami mieszkańców wszystkich polskich miast i gmin. Za ich odpowiednie zorganizowanie odpowiedzialność ponoszą władze samorządowe. To właśnie one powinny dbać zarówno o właściwą jakość świadczonych usług, jak i racjonalny poziom kosztów – czytamy w raporcie.

Spośród wszystkich 339 gmin ujętych w dokumencie najlepiej wypadły Kozienice (1. miejsce), gdzie opłaty za usługi komunalne kształtują się na poziomie 1310 zł; najdrożej jest zaś w Tarnowskich Górach, gdzie ta kwota to rocznie 3909 zł. A jak wypadł Świdnik? W rankingu zajął 242. miejsce. Z analizy ponadto wynika, że jest jednym z najdroższych miast w regionie. Według specjalistów z Curulis przeciętni Kowalscy ze Świdnika na usługi komunalne wydają rocznie ok. 3021 zł. Drożej jest tylko w Hrubieszowie, gdzie jest to kwota 3026 zł.

– Ten ranking koreluje z naszą kampanią na temat wody. Wszyscy wiemy, że koszty życia w Świdniku generowane przez spółki komunalne są bardzo duże. To jednoznaczny efekt dwudziestu lat rządzenia pana burmistrza Waldemara Jaksona. W tym przypadku nie może zwalić winy na nikogo. On rządzi, a jego koledzy są prezesami miejskich spółek. A do wysokich opłat dostajemy jeszcze np. twardą wodę. Nie robi się nic, aby poprawić jakość życia mieszkańców Świdnika, mimo że ponosimy tak duże koszty. My chcemy to zmienić – mówi Jakub Osina z opozycyjnego Świdnik Wspólna Sprawa.

Zbyt drogie zdaniem Osiny są również opłaty za ciepło z miejskiej sieci.

– Ogrzewanie miejskie jest bardzo kosztowne, mimo że powinno być tańsze, bo to przecież ta bardziej ekologiczna forma – mówi.

Urzędnicy tłumaczą, że raport nie do końca oddaje faktyczny stan rzeczy.

– Jak porównywać Świdnik z innymi miastami, gdy w kategorii przyjętej usługi komunalnej „stawek podatku od nieruchomości” do wyliczenia wysokości średniorocznej opłaty przyjęto powierzchnię użytkową 74 mkw. mieszkania, podczas gdy średnia powierzchnia użytkowa w Świdniku, według Urzędu Statystycznego, wynosi 59,8 mkw. Jak porównywać ponoszone koszty za parkowanie, gdy w Świdniku wszystkie parkingi są bezpłatne? Jak porównywać koszty transportu publicznego, gdy w niektórych miastach komunikacji miejskiej nie ma? W końcu jak porównywać koszty opłat za odbiór śmieci, kiedy najwyższy standard ich organizacji połączony z powszechną edukacją proekologiczną porównywany jest z przeciętnymi rozwiązaniami – zastanawia się Karol Łukasik, rzecznik Urzędu Miasta Świdnik.

Za większość usług, tłumaczą urzędnicy, które świdniczanie mają wliczone w podstawową cenę wywozu odpadów, mieszkańcy innych miast muszą dodatkowo płacić i to słono.

– Mieszkańcy Parczewa, ujętego w rankingu jako najtańsze miasto w województwie, za wywóz sprzętu gospodarstwa domowego muszą dopłacać 30 zł za sztukę, a za meble aż 50 zł za sztukę. O ile stawka za wywóz odpadów selektywnych w obu miastach jest do siebie zbliżona, to przy zbiórce nieselektywnej świdniczanie płacą aż o 70 proc. mniej od mieszkańców Parczewa – dodaje Łukasik.

Przedstawiciele urzędu wskazują również, że Świdnik trudno porównać z inną gminą w regionie. Ma stosunkowo niedużą powierzchnię, ale niewiększe zagęszczenie ludności i wysoki poziom urbanizacji, a bliskie sąsiedztwo miasta wojewódzkiego podnosi oczekiwania mieszkańców, co do jakości życia w mieście.

– Biorąc pod uwagę uśrednione stawki usług komunalnych w Polsce, Świdnik plasuje się w połowie tabeli. Nasze miasto wyróżnia się jednak najwyższą jakością świadczonych usług, bardzo dobrą jakością wody dostarczanej do naszych mieszkań, szybko rozwijającą się komunikacją z miastem wojewódzkim, łatwym dostępem do darmowych miejsc parkingowych i komfortem, którego mogą pozazdrościć nam inne gminy – uważają władze miasta. (w)