Drogowcy poszukiwani po raz czwarty

Siedmiu wykonawców zgłosiło się do przebudowy 4-kilometrowego odcinka drogi powiatowej Gardzienice-Fajsławice. Czy tym razem uda się rozstrzygnąć przetarg? W ubiegłym roku żądania finansowe firm przekraczały możliwości powiatu i unieważniono aż trzy przetargi.


Remont tego odcinka jest częścią rządowego projektu „Wygodniej, szybciej, bezpiecznej” o priorytetowym znaczeniu dla realizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Dzięki niemu zostanie zrealizowanych 28 zadań inwestycyjnych, w ramach których na terenie 20 powiatów powstaną lub zostaną wyremontowane drogi. Dotyczy to blisko 206 km dróg.

Wśród planowanych remontów jest długo wyczekiwana i planowana przebudowa drogi łączącej powiat świdnicki z krasnostawskim. Wykonawca ma rozebrać obecną drogę, wykonać wszystkie roboty ziemne, zbudować nową drogą, zadbać o prace wykończeniowe, zieleń i oznakowanie pionowe oraz poziome.

To już kolejne podejście do remontu tej drogi – Poszukiwania wykonawców tej inwestycji w ubiegłym roku nie przyniosły oczekiwanych rezultatów – mówi Bartłomiej Pejo, wicestarosta świdnicki.

Trzy wcześniejsze przetargi zostały unieważnione, bo kwoty ofert składanych przez potencjalnych wykonawców przewyższały kwotę zabezpieczoną w budżecie na to zadanie. Tym razem być może jednak uda się wybrać wykonawcę. Zgłosiło się kilka firm, które są w stanie wyremontować drogę za mniejszą kwotę niż zarezerwowano na ten cel.

– Najtańsza oferta opiewa na sumę niższą niż 6,1 mln zł. Obecnie urzędnicy sprawdzają ją pod względem formalnym – dodaje B. Pejo.

Inwestycję wyceniono na ponad 8,1 mln zł, z czego 2,4 mln zł pokryje dotacja. Powiat liczy też na to, że ostateczne koszty będą niższe ze względu na planowane oszczędności poprzetargowe. JN