Drogowcy ruszają na Kusocińskiego

Podpisanie umowy na budowę ulicy Kusocińskiego

Jak zapowiada Urząd Miasta Świdnik, lada dzień ruszą prace budowlane na ul. Kusocińskiego. W ubiegłym tygodniu burmistrz Waldemar Jakson podpisał umowę z wykonawcą inwestycji. Będzie nim Komunalne Przedsiębiorstwo Robót Drogowych z Lublina. Pozostaje jednak problem niewykupionych dotąd przez powiat prywatnych działek, które mają zostać zajęte pod drogę.


– Ulica Kusocińskiego od lat czekała na budowę, a jej mieszkańcy byli zmuszeni do poruszania się po nierównych płytach z betonu – mówi Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika. – Powiatu świdnickiego nie było stać na jej wykonanie, więc postanowiliśmy sfinansować inwestycję. Całkowity koszt budowy pochłonie ponad 24 mln zł. Inwestycja znacznie poprawi komfort lokalnych mieszkańców i usprawni połączenie Świdnika z drogą S17.

Nowa droga połączy wschodnią część Świdnika z krajową „siedemnastką”. Zgodnie z dokumentacją przetargową ulica Kusocińskiego będzie miała około 2 kilometrów długości i jezdnię szeroką na 7 metrów. Na całym jej odcinku powstanie 12 skrzyżowań. U zbiegu al. NSZZ „Solidarność” po stronie Świdnika i ul. Modrzewskiego na terenie gminy Mełgiew zostało zaprojektowane rondo.

– W ramach inwestycji powstanie także 6 zatok autobusowych, chodnik i ścieżka rowerowa. Ulica będzie oświetlona i wyposażona w kanalizację deszczową, sanitarną oraz sieć wodociągową. Nowa droga ma być gotowa w październiku 2020 roku. Inwestycja została wyceniona na prawie 24,5 mln zł, z czego 17 mln zł to środki, jakie świdnicki ratusz pozyskał z funduszy unijnych. Miasto dołożyło również powiatowi 2,8 mln zł do wykupu gruntów pod budowę ulicy. Właściciele działek, którzy zgodzą się na proponowaną wycenę i zdecydują się przekazać swoją ziemię w przeciągu miesiąca, mogą liczyć na 5 proc. dopłatę do zaproponowanej sumy – mówi Karol Łukasik, rzecznik UM Świdnik. (w)