Drogowe tłuste lata

Mieszkańcy Świdnika korzystają z tych dróg od kilku miesięcy, ale oficjalnie przebudowa ul. gen. Maczka i al. Armii Krajowej w Świdniku zakończyła się niespełna dwa tygodnie temu. Jest to jedna z ośmiu drogowych inwestycji realizowanych przez powiat w tym roku. W przyszłym powiat zamierza przeznaczyć na drogi ponad 8 mln zł. W planach jest m.in. przebudowa ul. Dworcowej.


– Remont ulicy gen. Maczka i al. Armii Krajowej kosztował ponad 3,8 mln zł. Wykonawca, oprócz przygotowania nowej nawierzchni jezdni, wybudował parkingi dla mieszkańców pobliskich bloków, ciągi piesze i rowerowe. Cieszymy się, że epidemia nie pokrzyżowała naszych planów i kierowcy mogli korzystać z drogi już wcześniej – mówi odpowiedzialny za sprawy drogownictwa wicestarosta świdnicki Bartłomiej Pejo.

Ulice zostały wyremontowane z wykorzystaniem środków z Funduszu Dróg Samorządowych. Z niego sfinansowane zostały także modernizacje trzech innych odcinków dróg: Łuszczów – Janowice, Lublin – Kalinówka oraz Biskupice – Trawniki. Dodatkowo udało się pozyskać dotację na przebudowę mostu nad Giełczwią w Biskupicach. O to, kiedy zostanie ukończona ta inwestycja podczas ostatniej sesji rady powiatu pytał radny Dariusz Kołodziejczyk (PSL-KO).

– Wykonawca stara się wykonać tę inwestycję jak najszybciej, ale w tym tygodniu dotarła do mnie informacja, że są problemy kadrowe. Część załogi firmy choruje na covid. W związku z tym te prace musiały spowolnić. Natomiast mamy taką informację, że częściowo most będzie otworzony jeszcze w tym roku przed świętami tak, aby mieszkańcy mogli skorzystać z przejezdności Zakończenie planujemy wiosną przyszłego roku, ale nie mogę podać precyzyjnie kiedy – odpowiadał wicestarosta.

Władze powiatu zapowiadają, że w przyszłym roku mają zamiar przeznaczyć na inwestycje drogowe ponad 8 mln zł. – Planujemy, m.in. przebudowę drogi Mełgiew – Kajetanówka, Krępiec – Minkowice czy Kawęczyn – Kozice – Policzyzna oraz wykonanie kilku ciągów pieszych. Z myślą o pacjentach chcemy także wyremontować parking przy przychodni na al. Lotników Polskich – wylicza B. Pejo.

W grę – jak zapewnia powiat – wchodzi także długo wyczekiwana przez mieszkańców modernizacja Dworcowej. Wniosek na dofinansowanie przebudowy ulicy powiat złożył do rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. – W przypadku tego funduszu dofinansowanie mogłoby sięgnąć nawet 90 proc. kosztów inwestycji. Właśnie z tego względu chcemy sięgnąć po środki z tego źródła, a nie z Funduszu Dróg Samorządowych, gdzie dotacja to ok. 50 proc. kosztów – tłumaczy wicestarosta.

Według szacunków przebudowa ul. Dworcowej może kosztować ok. 5 mln zł. To, czy powiat otrzyma pieniądze na ten remont powinno okazać się w najbliższych tygodniach. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here