Drogowy boom

Siedem milionów zł kredytu na budowę dróg zaciągnie Starostwo Powiatowe w Chełmie. Powiatowi przeszły też wszystkie wnioski na remonty dróg złożone do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. W powiecie chełmskim jeszcze się tak nie budowało.

Na środowej sesji (22 czerwca) radni powiatu przyjmą uchwałę o zaciągnięciu kredytu przeznaczonego na budowę dróg. Na komisjach ustalili, że wezmą 7 mln zł, które pozwolą na remont 40 km dróg. Wstępnie ustalono, że do remontów przeznaczone mają być odcinki: w Rudzie-Hucie (4 km), w Nowinach (1,5 km), Wierzbica – Chylin (5,5 km), Alojzów – Wojsławice (7 km), w Rakołupach do drogi wojsławickiej (4 km), Chutcze – Serniawy (4,2 km), Klesztów – Bielin (4,2 km) oraz dokończona zostanie ulica Leśna w Rejowcu Fabrycznym. Powiatowi przeszły dwa wnioski złożone do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Dzięki temu powstanie droga z Busówna do Bezku (ponad 10 km) oraz kilometr w Syczynie.

– Od początku kadencji udało się już wyremontować i jesteśmy w trakcie remontów około 100 km dróg, na co nie zaciągnęliśmy złotówki kredytu – mówi Piotr Deniszczuk, starosta chełmski. – Z uwagi na dobre ceny komponentów do budowy dróg oraz wykonawstwa zdecydowaliśmy zaciągnąć kredyt, aby zrobić najwięcej, jak się da.
Od początku kadencji do końca tego roku starosta planuje, że uda się wyremontować blisko 150 km dróg. – To więcej niż zrobiono od początku istnienia powiatów – cieszy się.
Dofinansowanie z PROW dostaną też odcinki dróg powiatowych, na które wnioski składały gminy. Gmina Chełm wyremontuje odcinek ze Stawu do Krobonoszy, gmina Sawin z Chutcza do Tarnowa a 1,5 km nowego asfaltu położy Białopole.
– Dzięki tym ruchom i przekazywaniu dróg w zarząd gminom uda się wyremontować dwa razy więcej dróg niż zakładał limit na samorząd – mówi Deniszczuk.
Już dzień po sesji urzędnicy będą ogłaszać przetargi na remonty, aby ze wszystkimi robotami zdążyć jeszcze w tym roku. (bf)