Drożej za parkowanie

Wyższe opłaty w podstrefach A i B, podstrefa C wydzielona z podstrefy B – to planowane zmiany w funkcjonowaniu lubelskiej Strefy Płatnego Parkowania. W czwartek, 21 listopada, podczas najbliższej sesji, powinni je „klepnąć” lubelscy radni.


W podstrefach A i B opłaty będą dużo wyższe aniżeli dotychczas. Na przykład w podstrefie A opłata za pierwszą godzinę wzrośnie z 3 zł do 3,90 zł, a w podstrefie B z 2 zł do 2,50 zł. Za drugą godzinę w podstrefie A zapłacimy 4,60 zł (obecnie 3,60 zł), a w podstrefie B – 3 zł (obecnie 2,40 zł). 24-godzinny bilet w podstrefie A kosztować będzie 25 zł (podwyżka o 5 zł), a w podstrefie B 20 złotych (również o 5 zł). Projekt uchwały zakłada też „wydłużenie czasu obowiązywania płatnego parkowania” w dni robocze do godziny 18 (obecnie za darmo można parkować już po godzinie 17).

To nie jedyna zmiana. Z dotychczasowej podstrefy B wydzielona zostanie podstrefa C, obejmująca m.in. ul. Zamojską i ul. Rusałkę. – Zaobserwowaliśmy, że tamte parkingi są praktycznie niewykorzystywane – wyjaśnia Artur Szymczyk, zastępca prezydenta ds. inwestycji i rozwoju. W podstrefie C opłaty zostaną na poziomie dotychczasowej podstrefy B. Obszar Strefy Płatnego Parkowania, przynajmniej na razie, nie zostanie rozszerzony.

W nowym cenniku urzędnicy przewidzieli abonament typu „M”. Będzie on przysługiwał osobom mieszkającym na terenie Strefy Płatnego Parkowania, które płacą podatki w Lublinie. Planowany jest też preferencyjny abonament miesięczny dla właścicieli pojazdów hybrydowych o emisji dwutlenku węgla poniżej 100 gramów na kilometr. Muszą oni jednak płacić podatki w Lublinie. Abonament będzie kosztował 60 złotych.

Z opłat zwolnione mają być pojazdy do krótkotrwałego wynajmu (tzw. carsharing). Dotyczy to jednak wyłącznie pojazdów hybrydowych o emisji dwutlenku węgla poniżej 100 gramów na kilometr.

Zmiany mają wejść w życie 1 kwietnia 2020 roku. Teoretycznie uchwałę w tej sprawie muszą jeszcze podjąć lubelscy radni, jednak biorąc pod uwagę fakt, że klub Krzysztofa Żuka ma bezpieczną większość w Radzie Miasta Lublin, będzie to czysta formalność. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się na najbliższej sesji, 21 listopada.

Grzegorz Rekiel

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here